Allium je kvetoucí cibulovinou roku 2023

Allium, okrasný česnek, získal ocenění Kvetoucí cibulovina roku 2023. A ne bezdůvodně! Tato majestátní a impozantní květina se v zahradě krásně kombinuje s ostatními cibulovinami a trvalkami. Okrasné česneky jsou navíc věrnými přáteli včel a motýlů. Jsou nejen krásné, ale také prospěšné pro biologickou rozmanitost.

Od malých po velké

Není o tom pochyb: Okrasné česneky jsou tu napořád. V zahradě se krásně vyjímají například velké fialové kulaté květy na vysokých stoncích Allium aflatunense nebo květy velkého Allium giganteum. Kromě dobře známých druhů najdete mnoho dalších odrůd okrasného česneku v různých barvách a velikostech. Od různých odstínů fialové a růžové přes bílou až po žlutou. V závislosti na odrůdě dorůstají okrasné česneky výšky od 15 cm do více než 150 cm. Pokud hledáte o něco nižší odrůdu na balkon nebo terasu, zvolte nízké Allium karataviense, Allium cristophii nebo Allium schubertii. Tvar květů různých druhů okrasného česneku se také značně liší: od 3 cm do přibližně 30 cm. Jinými slovy, každý si zde najde něco pro sebe.

Kombinace

Nejlepšího výsledku dosáhnete kombinací okrasných česneků s dalšími jarními cibulovinami a trvalkami. To je dobrý způsob, jak zakrýt listy, které nejsou právě tím nejlepším, čím se může okrasný česnek chlubit. Vysoké odrůdy vypadají krásně, když vyrůstají vysoko nad ostatní výsadbu v záhonu. Svým kulovitým tvarem květy dokonale kontrastují s trvalkami. Okrasné česneky kvetou na jaře o něco později (od dubna do července), takže jsou ideální pro překlenutí období mezi cibulovinami kvetoucími na jaře a letním záhonem.

Sázení

Okrasné česneky zasaďte od října do prosince na slunné místo do dobře propustné půdy. Některé odrůdy snesou i polostín. Vzhledem k tomu, že okrasné česneky nemají rády přemokření kořenů, je nejlepší před výsadbou přimíchat do půdy trochu hrubého písku. Sázejte cibulky dvakrát tak hluboko, jak jsou vysoké, a mezi nimi nechte vzdálenost asi 10 až 15 cm (pro velikosti cibulek menší než 8 cm) až 50 cm (pro velikosti cibulek větší než 8 cm). Po odkvětu mohou cibule okrasného česneku zůstat v zemi, ale mějte na paměti, že květy budou každý rok o něco menší. Uvadlé květy okrasného česneku zůstanou dekorativní i po odkvětu, na podzim a v zimě.

Květy bohaté na nektar jsou darem z nebes pro biodiverzitu

Květy okrasného česneku jsou plné nektaru! Hmyz, motýli a včely milují nektar, takže okrasné česneky podporují biologickou rozmanitost. Věděli jste, že cibulovitý květ okrasných česneků se ve skutečnosti skládá z mnoha malých květů? Hmyz miluje nektar, který nachází v těchto drobných květech. Když se živí, opylují také další rostliny, které se pak mohou rozmnožovat. Jinými slovy, květiny, včely, motýli a další hmyz na zahradě jsou pro přírodu velmi důležité!