Květinová louka ve městě se směsí cibulovin a semen

Směsi cibulovin a semen jsou poměrně novým způsobem použití pro výsadbu na veřejných prostranstvích. Květnaté louky, které z nich vznikají, se objevují ve městech stále častěji. Díky mnohaměsíčnímu kvetení mají vysokou zážitkovou a biodiverzitní hodnotu. A lze je skvěle udržovat.

Osm měsíců v květu

Cibulky v těchto směsích začnou kvést jako první. Brzy na jaře poskytují dlouho očekávané barvy a také potravu pro hmyz. V květnu/červnu vykvetou semena chrpy a máku. Tato kombinace cibulovin a planých květin z jednoletých, dvouletých nebo vytrvalých semen prodlužuje dobu kvetení výsadby až do začátku podzimu. Díky tomu slibují neuvěřitelných osm měsíců barevného života, což z nich činí oblíbenou volbu pro obce, které stále častěji kladou důraz na zlepšování biologické rozmanitosti.

Směsi na míru

Do směsí se hodí zejména naturalizující cibuloviny, které se vracejí po mnoho let, jako jsou krokusy (např. Crocus vernus), hyacinty (např. Muscari armeniacum), botanické tulipány (např. Tulipa turkestanica) a kamassie.  K dosažení různých barevných kombinací a výšek růstu lze směsi přizpůsobit. V dalších fázích vzniká pokaždé jiný obraz s novými barvami a tvary. Například okrasné česneky se i po odkvětu vyznačují krásnou siluetou.

Snazší údržba

Směs cibulovin a semen je také cenově výhodná, protože je možné zkrátit intervaly údržby. Sečení je nutné pouze jednou ročně, a to v listopadu/prosinci. Proto v dnešní době často ustupují okraje silnic nebo centrální rezervace s travnatými pásy právě těmto květinovým loukám. A to je dobrá zpráva, protože tyto porosty bohaté na byliny fungují jako spojovací články v životním prostředí zvířat.

Tipy

Pro kruhové objezdy a křižovatky, kde musí být dobrý rozhled, jsou vhodné směsi s nižší vegetací.
Hmyzí hotel ve výsadbách nebo v jejich blízkosti je pro biodiverzitu ještě užitečnější a vytváří povědomí o biodiverzitě mezi kolemjdoucími.