Poslední šance: zasaďte si letní cibuloviny právě teď

Barvy, které vydržÍ

Když jsou jarnÍ kvetoucÍ cibuloviny ještě v plném květu a zářÍ barvami, je čas na zahradě sázet letnÍ cibuloviny. Tak jedny květiny navážou na druhé a vaše zahrádka bude nepřetržitě zářit barvami. LetnÍ cibuloviny totiž kvetou až do podzimu. PřestávajÍ kvést až s prvnÍmi mrazÍky. Pokud jde o produkci nových květů, neúnavné jsou zejména jiřiny. Takže na nic už nečekejte – zasaďte tyto klenoty léta právě teď a na vaši zahrádku bude radost pohledět.

226281_aangepast.jpg

226239_aangepast.jpg

ApartnÍ, elegantnÍ nebo rafinovaný

Na letnÍch cibulovinách je pěkné to, že jsou k mánÍ nejrůznějšÍ druhy i velikosti: každý si vybere. Některé odrůdy, napřÍklad lilie a jiřiny, vytvářejÍ velké květy, a to z nich dělá skutečné primadony vašÍ zahrady. Z hlediska elegance tu jsou klasické krásky jako kaly (Zantedeschia) a mečÍky (Gladiolus). Je ale možné, že vyznáváte spÍše jemný, rafinovaný styl. Pokud tomu tak je, sáhněte po begóniÍch, Ornithogalum Snědek kytkokvětý (Chincherinchees)thyrsoides (Chincherinchee) nebo Hymenocallis (higanbana), které jsou zárukou estetického zážitku.

226124_aangepast.jpg 226122_aangepast.jpg

209990_aangepast.jpg 221119_aangepast.jpg

SázenÍ letnÍch cibulovin

SázenÍ letnÍch cibulovin na zahradě se sluncem ve tváři je opravdu přÍjemná práce, která vám přinese hluboké uspokojenÍ. Dobře tedy ten slunný den v dubnu nebo květnu využijte! Jak se ale letnÍ cibuloviny sázejÍ?

  1. Za prvé, najděte na zahradě nějaké slunné mÍsto, protože letnÍ cibuloviny budou mÍt maximum květů, bude-li je zahřÍvat letnÍ slunce.
  2. Potom zkypřete půdu pomocÍ hrábÍ a odstraňte plevel a malé kameny.
  3. Teď letnÍ cibuloviny zasaďte do půdy. Pokud jde o hloubku sázenÍ, je dobré si zapamatovat toto jednoduché pravidlo: cibulky zasaďte do hloubky, která je dvojnásobkem jejich výšky. Výjimkou jsou jiřiny a begónie, které by se měly sázet rovnou pod povrch půdy. U nich se proces růstu a vývoj výhonků nastartuje pomocÍ slunečnÍho tepla. Pokud tyto informace nestačÍ, jednoduše postupujte podle pokynů na obalu.
  4. DalšÍ tip: cibulky buďto na hodinu před zasazenÍm ponořte do vody, nebo je vydatně zalijte po zasazenÍ. DÍky velkému množstvÍ vody budou mÍt letnÍ cibuloviny dobrý start do života.

Co je dobré vědět

  • Ostřihávejte ovadlé květy. ZjistÍte, že se velmi brzy začnou objevovat nové květy.
  • LetnÍ cibuloviny udělajÍ spoustu parády i v květináčÍch a truhlÍcÍch. Květináč by měl být velkorysý a měl by být naplněný kompostem, aby cibuloviny mohly růst, a nezapomeňte je za teplých letnÍch dnů vydatně zalévat.
  • Květiny lze také natrhat a dát do vázy. Zejména jiřiny a kaly jsou jako řezané květiny překrásné. Tak si budete moci květiny užÍvat nejen na zahrádce, ale i doma.

226112_aangepast.jpg