Amarylka vykvetla do krásy

Jak rostou?

Amarylky, známé také jako zovnice, jsou majestátnÍ kvetoucÍ cibuloviny, které se mohou pochlubit stejně ohromujÍcÍmi květy. Proces transformace z cibulky do květu je fascinujÍcÍ podÍvaná. Růst začÍná zakořeněnÍm. Poté se z cibulky objevÍ jedno nebo vÍce robustnÍch poupat s květy. Stonek (nebo stonky) bude každý den o něco vyššÍ. V určitou chvÍli z kališnÍch lÍstků vypučÍ jednotlivá poupata. Celý proces trvá šest až deset týdnů a vy to celé můžete pozorovat v přÍmém přenosu!

226501_aangepast.jpg 226505_aangepast.jpg

ProbouzenÍ

PředtÍm, než začne cibulka amarylky růst, budete muset tuto krasavici nejdřÍve probudit. Nejlépe to jde vodou. Vložte cibulku do nádoby s vlažnou vodou a nechte ji tam tak hodinku. DÍky vodě brzy začnou růst kořeny. Poté můžete cibulku zasadit do hezkého květináče naplněného zahradnickým kompostem, vložit ji do mělké misky nebo jednoduše do nádoby s vodou. Ať už zvolÍte jakýkoli způsob, dopřejte této krásce trochu tepla. IdeálnÍ je pokojová teplota mezi 20 a 24 stupni. Také má ráda světlo. Pokud by jejÍ okolÍ bylo moc tmavé, stonek by vyrostl přÍliš vysoko.

226496_aangepast.jpg 226507_aangepast.jpg

Rady:

  • Cibulky amarylky jsou k dostánÍ od řÍjna do konce dubna.
  • Vyberte si hezky pevné cibule. Pokud na cibuli můžete palcem udělat prohlubeninu, znamená to, že už je stará nebo mrtvá.
  • NejznámějšÍ barvy amarylek jsou červená, růžová, lososová, oranžová a bÍlá. Věděli jste, že existujÍ i dvojitě kvetoucÍ variety a variety s malými květy?
  • Když se stonek vytáhne, nebo když budou květy velké a těžké, podepřete květinu tyčkou.

226504_aangepast.jpg