Amarylky: když chcete třpytivý vánoční vzhled

Dokonalé a třpytivé

Amarylky možná znáte i pod jejich dalšÍm názvem: HvězdnÍk. Ve starořečtině slovo „amaryllis“ znělo jako amarusso, což znamená „TřpytÍm se“. Proces transformace této rostliny z cibulky do květu je fascinujÍcÍ podÍvaná. Jako zázrakem se na obrovském, rovném stonku objevÍ zářivé květy. Z jejich majestátnÍch cibulek vyrůstajÍ stejně majestátnÍ květy. A navÍc jsou k dostánÍ ve vÍce než 70 odrůdách.

244256_aangepast.jpg

244328_aangepast.jpg

To zvládnete sami

Pořiďte si amarylky a dejte své fantazii zelenou. Užijete si spoustu zábavy a navÍc budete mÍt dobrý pocit z vlastnoručnÍ práce. Co budete potřebovat? Cibulku amarylky, staré noviny, skleněnou vázu o velikosti odpovÍdajÍcÍ cibulce, lak na vlasy a třpytky. Noviny použijte jako podložku. PřestřÍkejte cibulku amarylky lakem na vlasy. Ještě než lak zaschne, cibulku posypte třpytkami. Zbytek třpytek oklepejte na novinový papÍr. Vložte třpytivou cibulku do vázy a je to!

244260_aangepast.jpg 244279_aangepast.jpg

Velká a odvážná

Pokud máte rádi velké, odvážné a přirozené květiny, je pro vás ohromná cibulka amarylky s velkým stonkem a obrovskými květy jako stvořená. Podtrhněte jejÍ kuráž dřevěným květináčem s rustikálnÍm vzhledem bez povrchové úpravy, s viditelnými letokruhy. Nakonec přidejte zlatavou jemnou vánočnÍ girlandu s hvězdami, která celé dÍlo přivede k dokonalosti. Nebylo by úžasné sledovat, jak amarylka během svátků pomalu, ale jistě rozkvétá?

244283_aangepast.jpg 244325_aangepast.jpg

ElegantnÍ krása

Mezi současné trendy jednoznačně patřÍ elegantnÍ krása. A která květina by tomu odpovÍdala vÍce než amarylka? JejÍ okouzlujÍcÍ vzhled a krása dodá vašemu domovu nefalšovaný dojem zářivé elegance. Kombinujte amarylky v červených a růžových odstÍnech. Když je dáte k sobě, jejich impozantnÍ květy vás svým třpytivým vzhledem doslova pohltÍ. Doplňte zlatými vánočnÍmi ozdobami a upravené amarylky umÍstěte doprostřed stolu s ladicÍm ubrusem. Pak už se jen můžete pohodlně usadit a užÍvat si tu krásnou podÍvanou.

244258_aangepast.jpg 244329_aangepast.jpg

Tipy na péči

  • Než začne cibulka amarylky růst, musÍte ji nejprve probudit. To nenÍ těžké. StačÍ ji na hodinu vložit do nádoby s vlažnou vodou. DÍky vodě začnou vyrůstat kořeny.
  • Poté cibulku amarylky můžete zasadit do květináče naplněného zahradnickým kompostem, prostě ji vložit do mělké misky nebo do nádoby nad vodu.
  • Amarylkám svědčÍ teplé prostředÍ, ideálnÍ je pokojová teplota mezi 20 a 24 stupni.
  • Nezapomeňte také na dostatek světla. Kdyby jej měla moc málo, stonek by vyrostl přÍliš vysoko a potřeboval by podpěru.