Atraktivní česnek sicilský

Původ

Česnek sicilský (Nectaroscordum siculum) je také známý jako středomořské zvony. Tato kvetoucÍ cibulovina původně pocházÍ z asijské části Turecka, ale nynÍ roste i na jiných mÍstech, napřÍklad na SicÍlii a v jižnÍ Francii. VnášÍ do zahrady spoustu života a barev a vystačÍ si pouze s půdou propustnou pro vodu.

Zvonky

Česnek sicilský kvete v květnu a červnu. Zpočátku rostou vzhůru desÍtky špičatých květů. Pak z 90cm stonku visÍ jemné zvonky jako kolotoč. VnějšÍ a vnitřnÍ strana zvonků má krémově zbarvený odstÍn s drobnými fialovými a zelenými proužky. Tyto barvy nádherně ladÍ s odstÍny dalšÍch květin.

Biodiverzita

Česnek sicilský produkuje hodně nektaru a pylu. Nektar a pyl jsou nezbytnou potravou pro hmyz. Včely a čmeláci květy tohoto česneku milujÍ a houfně se k jeho nektaru hrnou. I motýli si rádi dajÍ řÍct. TÍm, že se hmyz honÍ a poletuje z jednoho květu na druhý, zajišťuje také opylenÍ.

SázenÍ

Stejně jako u ostatnÍch cibulovin kvetoucÍch na jaře je nejlepšÍ česnek sicilský sázet na podzim, a to na slunné nebo mÍrně zastÍněné mÍsto. Hloubka sázenÍ a vzdálenost mezi cibulkami je patnáct až dvacet centimetrů. Cibulky jsou odolné. DÍky tomu je lze v zimě ponechat v zemi a přÍštÍ rok budou znovu kvést.

Co je dobré vědět:

  • Česnek sicilský má několik vědeckých synonym. JednÍm z nich je Nectaroscordum siculum subsp. bulgaricum. Proto se mu v některých zemÍch řÍká bulharská okrasná cibule.
  • Česnek sicilský lze pěkně kombinovat s pozdně kvetoucÍmi tulipány.
  • Květy zůstávajÍ atraktivnÍ i po odkvetenÍ, protože i semenné tobolky vypadajÍ pěkně.

23352_aangepast.jpg 23381_aangepast.jpg

44834_aangepast.jpg 44986_aangepast.jpg