Barevná zahrada? To zvládnete sami!

Podle vlastnÍ nálady

PletenÍ, vyšÍvánÍ, keramika: lidé si rádi dělajÍ věci sami. Je to proto, že chtějÍ mÍt něco, na co mohou být právem pyšnÍ, a také dÍky trendu, který se odvracÍ od masové produkce. Pokud si letnÍ cibuloviny na zahradu zasadÍte nynÍ, vytvořÍte si svou vlastnÍ přirozenou květinovou oázu, přesně takovou, jaká bude podle vás vypadat nejlépe. Bude hustě osázená se spoustou květů v různých barvách, nebo jÍ dáte modernÍ, jednoduchý design s omezenou paletou barev? To záležÍ jen na vás.

206314_aangepast.jpg 206332_aangepast.jpg

Radost od samého začátku

SázenÍ letnÍch cibulovin je radost už od chvÍle, kdy je začnete sázet, až do chvÍle, kdy vám vykvetou. NadšenÍ vlastně začÍná už při jejich výběru. Pak následuje zábavný proces sázenÍ a třešnička na dortu, když sledujete, jak cibulky rostou a kvetou. Raději byste si to celé užili ve společnosti? Pokud ano, pozvěte své přátele, děti nebo rodinné přÍslušnÍky na pomoc. Později můžete být všichni pyšnÍ na výsledky vašeho malého projektu a užÍvat si jich.

6602_aangepast.jpg

226133_(1) aangepast.jpg

ZačÍnáme

Jaký je tedy prvnÍ krok? Nejprve se zamyslete nad tÍm, které letnÍ cibuloviny by se vám lÍbily nejvÍce. Pokud potřebujete pomoc, můžete si vyhledat seznam osmnácti nejoblÍbenějšÍch letnÍch cibulovin. U každého druhu jsou uvedeny informace o obdobÍ květu a o jejich výšce. To se bude hodit, až se budete rozhodovat, kam jednotlivé druhy letnÍch cibulovin zasadit. Poté co si vyberete druhy květin, je čas na výběr barev. Jiřiny, lilie, kaly a mečÍky jsou k dispozici ve všech možných barvách.

226281_aangepast.jpg

SázenÍ

Až budete mÍt letnÍ cibuloviny doma, začne vám ta opravdová zábava na zahradě. LetnÍ cibuloviny by se měly sázet na jaře. IdeálnÍ doba je mezi březnem a květnem, protože už nehrozÍ mrazÍky. Při sázenÍ dodržujte následujÍcÍ tři kroky a pak budete na svou kvetoucÍ zahradu pyšnÍ jako pávi.

Visual-IBULB-Zomer-zonder-pijltjes-transparant.png

1. krok

Lopatkou udělejte jamku. LetnÍ cibuloviny, hlÍzy a bulvy by se měly zasadit do hloubky dvakrát většÍ, než je jejich velikost. Begónie a jiřiny jsou však výjimkou. Ty se sázejÍ těsně pod povrch.

2. krok

Malé letnÍ cibulky sázejte asi deset centimetrů od sebe. 12 cm je vhodných pro mečÍky, 25 cm pro begónie, 30 cm pro lilie, a dokonce 40 cm pro jiřiny. Vložte květinové cibulky jemně do půdy, aniž byste na ně tlačili.

3. krok

Cibulky zakryjte půdou. Po zasazenÍ cibuloviny dostatečně zalijte vodou, aby se mohly rychle rozvÍjet jejich kořeny. Pokud je suché jaro, je dobré dbát na to, aby půda na zahrádce byla stále vlhká.

Rada: Zhruba hodinu před sázenÍm vložte cibulky do vody, aby nasákly vláhu, kterou možná ztratily. TÍm urychlÍte a podpořÍte proces růstu kořÍnků.