Barevný koberec na zahradě z ladoniček

PřÍrodnÍ koberec

Ladonička roste divoce v tureckých horách, kde tyto barevné květiny vytvářejÍ nádherné koberce ve sněhu. Na to poukazuje i jejÍ botanický název Chionodoxa: řecké slovo „chiōn“ znamená snÍh a „doxa“ (δόξα) znamená sláva. Tato silná, ale prozatÍm poměrně neznámá cibulovina si zasluhuje pozornost, protože se jedná o působivou a vděčnou květinu.

Nezastavitelná

Ladonička začÍná kvést od února, ať jsou teploty jakékoli, a to i navzdory sněhu. JejÍ růst a květy nezastavÍ ani chlad. JejÍ drobné ale krásné květy majÍ šest okvětnÍch plátků spojených k sobě. Obvykle jsou modré, ale mohou být i růžové nebo bÍlé. Rostou ve velkých houfech a na zahradě vytvářejÍ barevné koberce.

Od jedné k…

Ladonička je schopná naturalizace, nenÍ to skvělé? K naturalizaci nedocházÍ prostřednictvÍm cibulek, ale pomocÍ semÍnek z odkvetlých květů. Semena majÍ k sobě připojené masÍčko (přÍvěšek k semenu). Mravenci tyto přÍvěšky milujÍ a vezmou je s sebou na mÍsto, kde si tuto sladkou pochoutku vychutnávajÍ. SemÍnka samotná jsou hořká, takže ta nechajÍ být. A z těchto semÍnek dalšÍ rok vyrostou nové ladoničky.

Kombinace

Modré ladoničky vytvářejÍ krásný kontrast se žlutými a bÍlými narcisy a malými ranými červenými tulipány. BÍlé a růžové ladoničky hezky ladÍ se žlutými narcisy a řebčÍky kostkovanými. IdeálnÍ umÍstěnÍ je vedle opadavých rostlin nebo keřů. A věděli jste, že je můžete zasázet do trávy, stejně jako krokusy nebo sněženky?

Co byste měli o ladoničce vědět:

  • Pokud chcete mÍt na zahradě barevný koberec, budete muset sáhnout po většÍm množstvÍ. Na jeden metr čtverečnÍ zasaďte alespoň padesát cibulek.
  • Ladonička poroste téměř kdekoli a nevyžaduje přÍliš mnoho: dobré odvodněnÍ, otevřenou polohu na slunci nebo v polostÍnu a trochu mrazu.
  • Cibulky potřebujÍ chlad zimy, aby na jaře mohly vykvést, ale jsou dostatečně silné na to, aby bez problémů zvládly i suché jaro a horké léto.
  • Věděli jste, že ladonička je schopná odolat slaným větrům, a proto se jÍ dařÍ i v pobřežnÍch oblastech?
  • Když je zamračeno, květiny se často zavÍrajÍ. Ale hvězdicovité květy ladoniček zůstanou otevřené, i když slunÍčko zrovna nesvÍtÍ.

203677_aangepast.jpg

204992_aangepast.jpg

44933_aangepast.jpg 217081_aangepast.jpg