Květinové cibuloviny: zimní spící krasavice

Pokud chcete mít na jaře zahradu plnou květin, sázejte cibulky a hlízy už na podzim. Během zimy odpočívají pod povrchem půdy a chystají se, aby na jaře zazářily.

Zkrášlující spánek

Aby mohly cibuloviny na jaře vykvést, potřebují období chladu. Proto byste je měli vysadit na podzim, ještě než udeří první mrazíky. Zasaďte je přímo na zahradě nebo do nádob a květináčů. Výsadba na podzim poskytne cibulovinám dostatek času, aby zapustily silné kořínky a připravily se na bohatý rozkvět na jaře.

Na jaře zazáří

Cibuloviny můžete vysazovat ve skupinách nebo je smíchat do nahodilého vzoru a vytvořit tak na zahradě přírodní efekt. Toho docílíte tak, že si vyberete různé druhy cibulovin a volně je rozptýlíte po zahradě. Cibulky zasaďte do půdy tam, kam dopadnou. Zjara bude na explozi květů radost pohledět.

Každým rokem se vracejí v ještě větší kráse

Cibuloviny, které se vracejí rok co rok, se nazývají naturalizující cibuloviny. Po odkvětu je můžete jednoduše ponechat v půdě. Následující rok vykvetou znovu a mohou se i množit. Pokud chcete mít na zahradě naturalizující cibuloviny, poohlédněte se po nich v obchodě. Většinou je tato informace uvedena na obalu.

Skladování cibulových krasavic

Ne všechny cibuloviny lze ponechat v půdě. Pokud se však z nich chcete těšit i v následujícím roce, můžete odříznout odkvetlé květy. Jakmile uvadnou i stonky a listy, vyjměte cibulky z půdy a uložte je do krabice. Před uskladněním odstraňte z cibulek staré kořeny a starou slupku, a uložte je na tmavé, suché a chladné místo, například do sklepa, přičemž je oddělte novinami. Na podzim pak můžete cibulky znovu zasadit a těšit se na to, že příští jaro opět vykvetou.

Tipy

  • Pokud chcete mít na jaře zahradu plnou květin, pořiďte si hodně cibulek.
  • Abyste měli jistotu, že vám květiny na zahradě dlouho vydrží, můžete různé cibuloviny sladit podle doby jejich kvetení. Můžete střídat časně kvetoucí, jako jsou krokusy (leden/únor), a pozdně kvetoucí, jako jsou allie (květen/červen).
  • Cibulky sázejte do hloubky odpovídající dvojnásobku jejich výšky, špičkou nahoru.