Botanický tulipán

TrpasličÍ tulipán

Botanické tulipány jsou malé, křehké tulipány, proto se jim také řÍká trpasličÍ tulipány. Kromě malé délky je poznáte podle hvězdicovitých květů. DalšÍm rozdÍlem oproti „běžným“ tulipánům je, že se jejich cibulky množÍ pod zemÍ. To znamená, že stále plodÍ nové cibulky, takže se můžete těšit z kvetenÍ každý rok. Mnohé botanické tulipány jsou, co se kvetenÍ týče, skutečnými tahouny, protože kvetou velmi brzy. Věděli jste, že ve volné přÍrodě rostou na ostrově Kréta?

Biodiverzita

Na začátku jara nenÍ pro hmyz mnoho květů, ačkoli jsou velmi potřebné k zajištěnÍ potravy pro včely a motýly. Vzhledem k tomu, že mnohé botanické tulipány kvetou brzy a produkujÍ poměrně velké množstvÍ pylu a nektaru, které jsou snadno dostupné i pro hmyz, přinášejÍ značnou přidanou hodnotu pro biodiverzitu na zahradě. Tyto botanické tulipány jsou pro ten malý, ale velmi důležitý hmyz nesmÍrně atraktivnÍ. Hmyz na nich bude hodovat!

SázenÍ

NejlepšÍ doba pro výsadbu botanických tulipánů je podzim, pokud nemrzne. Jsou to silné květiny, které odolávajÍ větru a povětrnostnÍm vlivům. Tyto tulipány zaujmou čestné mÍsto na nejrůznějšÍch mÍstech zahrady, ale také v květinových truhlÍcÍch a na skalkách. NejdůležitějšÍ je, aby se jim dostalo slunečnÍho světla. Cibulky sázejte špičkou nahoru. KvetoucÍ cibuloviny se sázejÍ do hloubky přibližně trojnásobku výšky cibule. Protože se však botanické tulipány množÍ, je vhodné je vysadit o něco hlouběji. Nechte listy samy odumřÍt, což pomůže cibulÍm uložit zásoby na přÍštÍ rok.

Odrůdy cibulovin

Botanické tulipány jsou k mánÍ ve všech barvách kromě modré. NejznámějšÍmi odrůdami jsou Tulipa turkestanica a Tulipa tarda s krémovými a bÍlými květy. Tulipa „Lilac Wonder“ a Tulipa „Lady Jane“ majÍ pastelově zbarvené květy. Tulipa „Toronto“ a Tulipa sylvestris jsou doporučovány milovnÍkům červených a žlutých tulipánů. Pokud vás láká něco neobvyklého, můžete si vybrat červenobÍlý tulipán „Pinocchio“ s krásnými červenobÍlými okvětnÍmi lÍstky nebo tulipán „Tulipa acuminata“ s půvabnými úzkými okvětnÍmi lÍstky.

207141_aangepast.png 206556_aangepast.png

225430_aangepast.png 36043_aangepast.png