Dekorační jiřina je letní cibulovinou roku

Květy jako paprsky

Jiřiny se dělÍ do dvanácti skupin. Jednou z nich je i dekoračnÍ jiřina. Tato velká a oblÍbená květina je k dostánÍ v nápadných zářivých barvách. Květy této letnÍ cibuloviny roku se nesou na štÍhlých stoncÍch s oválnými lÍstky. Jednotlivé květy připomÍnajÍ paprsky slunce: široké a rovné okvětnÍ lÍstky, které jsou stočené nebo mÍrně zašpičatělé na koncÍch, někdy dokonce i lehce roztřepené. Svůdné okvětnÍ lÍstky jsou poskládány na sobě jako tašky na střeše.

Nádherné

DekoračnÍ jiřiny jsou vděčné a praktické letnÍ cibuloviny. Skvěle se hodÍ na každou zahradu a dobře se jim dařÍ na slunných mÍstech. K dostánÍ jsou krátké (50–⁠75 cm), střednÍ (cca 1 metr) i vysoké (120–⁠150 cm) odrůdy. Po zasazenÍ stačÍ trochu trpělivosti a můžete se těšit na ohromujÍcÍ explozi barev. Tyto rostliny jsou neuvěřitelně odolné a vytvářÍ ohromné množstvÍ velkých květů. Objevte tuto vděčnou letnÍ cibulovinu a zasaďte si ji letos na jaře na svou zahrádku. Odměnou vám v létě budou svěžÍ a výrazné květy.

Řezané květiny

ČÍm lépe se o tuto letnÍ cibulovinu roku budete starat, tÍm lepšÍ odměny se vám dostane v podobě rychlého růstu a hojnosti květů. Věděli jste, že dekoračnÍ jiřiny jsou skvělé jako řezané květiny? Jejich dlouhé stonky s výjimečnými květy umÍstěné do vázy na sebe strhnou veškerou pozornost a budou krásně kvést. Kromě toho, když květiny užÍznete, vydáte tÍm rostlině signál k vytvořenÍ nových poupat. Takže květy budou přicházet neustále, a proto je můžete vesele řezat.

ZajÍmavá fakta

  • Botanický název jiřinky Dahlia vznikl na základě jména švédského botanika Andrease Dahla. Ten byl studentem přÍrodovědce Karla Linného.
  • Možná nemáte zahradu. Ale pokud máte balkon nebo terasu, můžete si stále užÍvat tyto bohaté květiny. A to proto, že jiřiny velmi dobře rostou v květináčÍch a květnÍcÍch.
  • Věděli jste, že Dahlia (Jiřina) je také dÍvčÍ jméno v Řecku? Doslovný význam tohoto jména je „květina“.

77245_aangepast.jpg

77393_aangepast.jpg 243667_aangepast.jpg

243551_aangepast.jpg