Exploze barev ve směsi kvetoucích cibulovin

Působivé směsi kvetoucÍch cibulovin

Když zasadÍte cibuloviny, znamená to, že prvnÍ květiny budete mÍt už zkraje sezóny. Co přesně ale jsou směsi kvetoucÍch cibulovin? Jde o kolekce různých druhů cibulovin, sestavených odbornÍky, kteřÍ vědÍ, kterým cibulkám se vedle sebe bude dařit a které budou spolu dobře vypadat. Proč si však nezkusit udělat vlastnÍ směs? To by vašÍ zahradě dodalo opravdu osobitý ráz.

PřÍprava vlastnÍ směsi

Při přÍpravě vlastnÍ směsi kvetoucÍch cibulovin byste měli pamatovat na vizuálnÍ efekt, který barvy, tvary a výšky květin vytvořÍ. Možná se rozhodnete připravit harmonickou směs. Anebo naopak půjdete do kontrastnÍch výšek a barev. DalšÍm faktorem je obdobÍ kvetenÍ. To si rozmyslete předem. Necháte všechny kvetoucÍ cibuloviny kvést najednou, nebo je namÍcháte tak, aby kvetly postupně?

Druhy kvetoucÍch cibulovin

V těchto směsÍch nejčastěji použÍvanými cibulovinami jsou ty nejznámějšÍ: tulipány. Do směsÍ se hodÍ ideálně, protože jsou k dostánÍ v mnoha různých barvách, tvarech a výškách. Kromě tulipánů můžete do svých směsÍ přidat i narcisy (Narcissus), modřence (Muscari), ladonÍky (Camassia), krokusy (Crocus) a hyacinty (Hyacinthus).

Biodiverzita

Některé směsi kvetoucÍch cibulovin mohou podpořit biodiverzitu, protože jejich květy produkujÍ značné množstvÍ pylu, který je hmyzu snadno dostupný. Motýli mohou dÍky svým dlouhým sosákům zÍskávat pyl z hlubšÍch květů poměrně snadno, pro včely by bylo zÍskávánÍ zdroje potravy z takového zdroje přÍliš náročné. Krokusy, sasanky rozkošné, hyacinty, česnek sicilský a okrasné cibule jsou pro hmyz vyloženou lahůdkou.

ZajÍmavá fakta

  • Květiny sloužÍ i jako přÍstřešÍ. Kalichy tulipánů jsou skvělým mÍstem k přenocovánÍ pro čmeláky.
  • Už vás někdy napadlo zasadit si směsi z trvalých kvetoucÍch cibulovin? Jde o cibuloviny, které kvetou každý rok.

243293_aangepast.jpg

243328_(1) aangepast.jpg

243243_aangepast.jpg