Hurá, je čas na letní cibuloviny!

Pokud máte na zahradě rádi (hodně) květin, můžete se s letními cibulovinami náležitě vyřádit. Tyto zahradní klenoty budou korunou květinové krásy vaší zelené oázy.

Fantastická přehlídka barev

Letní cibuloviny jsou cibule nebo hlízy kvetoucí v létě, které se vysazují na jaře. Kvetou od léta až do začátku podzimu. K dostání je neuvěřitelně pestrá škála jedinečných květin rozmanitých tvarů a velikostí. Všechny mají jedno společné: vypadají velkolepě a budou ozdobou vaší zahrady.

Je z čeho vybírat

Nejznámějšími letními cibulovinami jsou lilie (Lilium), jiřiny (Dahlia), lilie arum (Calla), mečíky (Gladiolus), kalokvěty (Agapanthus) a begonie (Begonia). Stejně krásné jsou i méně známé druhy, například dosna (Canna), Hymenocallis nebo tygřice (Tigridia). Vyberte si ty, které vám budou dělat radost a budou se hodit do vaší zahrady.

Sázení

Letní cibuloviny můžete jednoduše vysadit seskupené nebo samostatně mezi již založené výsadby. Zkontrolujte na obalu rozteč a výšku. Například liliím stačí méně místa než jiřinám. Připraveni pustit se do výsadby? Tady je několik tipů:

  1. Začněte ve správný čas. Letní cibuloviny lze začít sázet už v dubnu, jakmile pomine riziko mrazu. Někdy mráz přetrvává déle. V takovém případě prostě vyčkejte, protože letní cibuloviny nesnášejí mráz.
  1. Vyhlubte jamku pro výsadbu dvakrát hlubší, než je velikost cibule/hlízy. Begónie a jiřiny jsou však výjimkou. Ty by měly být zasazeny těsně pod povrchem, protože potřebují více slunečního tepla.
  2. Letní cibuloviny opatrně a bez tlačení zasaďte do půdy.
  3. Přikryjte je vyhloubenou zeminou. Ihned po zasazení jim dopřejte dostatek vody, aby rychle zakořenily.
  4. Pokud je suché jaro, udržujte půdu na zahradě vlhkou.