Jak sázet jiřiny

ModernÍ

Jiřiny dřÍv byly trochu staromódnÍ. Ale to už je minulostÍ! Proč jsou vlastně tak oblÍbené? Důvodem jsou jejich nádherné květy a množstvÍ poupat, desÍtky, někdy až stovky, na jedné květině. A záplavu květů můžete ještě podpořit: čÍm důsledněji budete odstraňovat odkvetlé květy, tÍm vÍce poupat se vytvořÍ.

243545_aangepast.jpg 243802_aangepast.jpg

SázenÍ jiřin ve čtyřech krocÍch

SázenÍ jiřin je opravdu jednoduché. IdeálnÍ dobou k sázenÍ je jaro, až už nebudou hrozit mrazÍky. Pak už jen postupujte podle těchto čtyř kroků.

1. krok

Vyberte si slunné mÍsto v zahradě, kde mohou jiřiny vyniknout.

Některé jiřiny dosahujÍ výšky 2 metrů, zatÍmco jiné nerostou výše než 30 cm, proto jim vyberte mÍsto, kde se svojÍ výškou dobře zapadnou mezi zbylé rostliny.

2. krok

Důkladně rozryjte půdu, aby se provzdušnila.

Zároveň odstraňte plevel a malé kamÍnky, aby se vaše jiřiny cÍtily jako doma.

3. krok

Vykopejte otvor, ve kterém bude mÍt hlÍza jiřiny velké množstvÍ prostoru. UmÍstěte hlÍzu do prohlubně s výstupkem starého stonku směřujÍcÍm nahoru. Zakryjte hlÍzu jiřiny vykopanou půdou.

Dávejte pozor, abyste hlÍzu nezakopali přÍliš hluboko, jelikož jiřiny potřebujÍ cÍtit teplo slunce. Úplně stačÍ, když budou jen pár centimetrů pod povrchem půdy. Klidně můžete nechat korunku pod starým stonkem vykukovat ven.

4. krok

Čerstvě zasazenou hlÍzu jiřiny štědře zalijte vodou. To ji povzbudÍ k vytvářenÍ kořÍnků.

212860_aangepast.jpg 242403_aangepast.jpg

Péče

Jakmile hlÍza jiřiny ucÍtÍ hřejivé paprsky slunce, začne růst. Za několik týdnů se objevÍ prvnÍ výhonky. Zhruba o čtyři až šest týdnů později (podle odrůdy) se objevÍ i prvnÍ květy. Rostliny zalévejte vždy, když je suché počasÍ. Odkvetlé květy střÍhejte, tÍm rostlinu povzbudÍte k dalšÍmu pučenÍ. Pokud hrozÍ, že by mohl rostlinu položit silný vÍtr nebo déšť, podepřete ji tyčkou nebo speciálnÍmi podpěrami s kroužky pro vysoké jiřiny.

243799_aangepast.jpg 223455_aangepast.jpg

ZajÍmavá fakta:

  • Jiřin existuje mnoho různých variacÍ, od malých a půvabně jednoduchých až po obrovské a zářivě barevné. Jiřiny „dinnerplate“ majÍ obrovské květy, které mohou dosahovat průměru až 30 centimetrů.
  • Jsou také magnetem pro motýly, což platÍ obzvlášť u odrůd s jednÍm květem, u kterých má tento překrásný hmyz snadný přÍstup k nektaru.
  • Věděli jste, že hlÍzy, listy a květy jiřin jsou jedlé? Jejich okvětnÍ lÍstky mohou sloužit jako krásná dekorace pokrmů.
  • ExistujÍ dokonce i černé jiřiny, jejichž barva je způsobena vysokou koncentracÍ antokyaninu.
  • Jiřiny dále udělajÍ spoustu parády i v květináčÍch a truhlÍcÍch. Pro tento účel je nejlepšÍ použÍt trpasličÍ odrůdy, které nebudou tak vysoké.

242459_aangepast.jpg 244022_aangepast.jpg