Sázení jarních kvetoucích cibulovin

Tak to prostě v životě chodí: pokud si chcete už na jaře užívat krásné květy cibulovin, jako jsou tulipány, narcisy, hyacinty, krokusy a další, tak je musíte zasadit už na podzim. Přes to vlak nejede. Na druhou stranu, žádné jiné květiny nejsou tak jednoduché na pěstování a tak vděčné jako cibuloviny. I ten největší amatér dokáže pomocí cibulek vytvořit dechberoucí a nádhernou jarní zahradu.

Kdy zasadit cibuloviny

Nejlepší doba pro výsadbu květinových cibulí je od září do prosince. Jarní cibuloviny je nutné sázet na podzim, protože potřebují delší období „spánku“ za nízkých teplot, kterým stimulují vývoj kořínků. Jediným pravidlem je to, že jarní cibulky se musí zasadit ještě předtím, než udeří první silné mrazy. Nejlepší je sázet cibulky ihned poté, co si je přinesete domů. Pokud je musíte nějakou dobu skladovat, udržujte je v suchu a chladu – mezi 10 a 15 stupni (°C).

Výsadba cibulovin

Lákavé volby

Kromě tulipánů a narcisů si budete také chtít zasadit další exotické nizozemské cibulky, jako je na jaře kvetoucí ladoňka, puškinie, modřenec, řebčík, okrasný česnek, ladoník a Liliochvostec. Jarní cibuloviny nabízejí široký výběr barev, velikostí a období květenství. Takže můžete fantazii popustit uzdu. Díky nenáročnému pěstování se s cibulkami můžete více soustředit na zahradní design. Vše, co potřebujete vědět o plánování své zahrady, najdete na popisu balení nebo se dozvíte od svého dodavatele cibulek. Co potřebujete vědět: barvu květiny, které měsíce kvete, do jaké výšky dorůstá, které měsíce ji musíte zasadit a jak hluboko se sází.

Několik profesionálních tipů k sázení

Většině jarních nizozemských cibulek se bude dařit na přímém slunci nebo v polostínu, ale povedou si dobře víceméně kdekoli, pokud budou mít dobré odvodnění. Květinové cibulky ve stojaté vodě zahnívají, takže se vyhněte místům, kde se shromažďuje voda, jako jsou úpatí svahů nebo místa pod odtoky.

Po výběru místa:

  • Vykopejte buď žlábek pro výsadbu záhonu nebo jednotlivé jamky pro samostatné květinové cibulky či jejich malý svazeček. Při rozhodování, jak hluboko budete cibulky sázet, berte v úvahu typ a velikost květinové cibulky. Velké květinové cibulky (5 cm nebo vëtší) se obvykle sází asi 15 cm hluboko; menší květinové cibulky (2,5 cm) se sází do hloubky 7–10 cm.

nízko rostoucí cibuloviny, jako jsou hyacinty, za cibuloviny s vyššími květy, jako je tulipán.

  • Zkypřete půdu pomocí hrábí a odstraňte plevel a malé kameny. Zamíchejte do půdy trochu rašeliny, abyste zlepšili odvodnění půdy. Položte – nevmačkávejte – cibulky pevně do půdy špičatou částí směřující vzhůru. Velké květinové cibulky je vhodné sázet přibližně 7–20 cm od sebe a malé cibulky 3–7 cm daleko. (Pokud si nejste jistí, která část cibulky by měla směřovat nahoru, nic si z toho nedělejte. I květinové cibulky, které byly zasazeny obráceně, většinou vyrostou normálně!)

Trs tulipánů v zahradě

  • Nahrňte na květinové cibulky půdu a pořádně je zalijte, pokud není půda vlhká. Na svrchní vrstvu zahradního podloží přidejte 5–7 cm mulče, třeba borovicové kůry. Tím cibulkám zajistíte ochranu před chladem a zabráníte vysoušení půdy.

Je to snadné jako hračka. Stačí postupovat podle těchto jednoduchých pokynů a vaši barevnou zahrádku vám bude závidět celá ulice. Takže stačí: nakoupit květinové cibulky, zasadit a celou zimu snít o tom nádherném jaru, které na vás už čeká.

 

1. krok
Lopatkou udělejte jamku nebo řádek.

2. krok
Nakypřete půdu a trochu srovnejte spodek jamky nebo řádku, aniž byste jej udusali.

3. krok
Cibulky zakryjte půdou.