Typy

Jedna květinová cibulka kvete každý rok nanovo, jiné ne. To proto, že se květinové cibulky dělí do tří různých skupin.

– pro jednoletou sadbu
– pro trvale kvetoucí sadbu
– pro naturalizovanou sadbu

Květinové cibulky lze použít mnoha různými způsoby v závislosti na žádaném výsledku.

Pro jednoletou sadbu

Tento případ se většinou týká cibulek, které se používají na rozsáhlé barevné záhony. Výbornými příklady jsou záhony osázené krokusy a tulipány, které kvetou po sobě, záplavymodřenců nebo dlouhé pruhy narcisů s velikými kalichy. K takovému účelu se skvěle hodí cibulky jasných barev, jako je červená, žlutá a modrá.

Pro trvale kvetoucí sadbu

Cibuloviny kvetoucí na jaře mohou zůstat nerušeně v zemi i poté, co odkvetly. Tím má jejich olistění čas seschnout a dodat cibulce živiny, které bude potřebovat na další sezónu. Cibuloviny kvetoucí na jaře, které se používají tímto způsobem, prakticky prochází stejným cyklem jako trvalky. Jarní cibuloviny sázené k tomuto účelu se obvykle umisťují do stávajících záhonů spolu s trvalkami, keři nebo růžemi. Mezi cibuloviny kvetoucí na jaře, které lze nechat kvést více let, patří některé narcisy, tulipány, kultivary hyacintů a skupina speciálních cibulek. V této situaci je nezbytné sladit nejen barvy cibulek mezi sebou, ale také s barvami okolních trvalek.

Pro naturalizovanou sadbu

Cibulky, které jsou vhodné k naturalizování, nabízí oproti víceletým cibulkám ještě něco navíc. Stejně jako víceleté cibulky i cibulky určené k naturalizování mohou zůstat po odkvětu nerušeně v zemi a budou se každý rok objevovat znovu a znovu, ale jejich výhodou je, že jich bude časem přibývat, za podmínky, že byly zasazeny v ideálních podmínkách (světla a vzduchu). Naturalizované květinové cibulky mohou fungovat jako nezávislá sadba – sněženky a krokusy na trávnících a travnatých plochách – ale můžete je zahrnout i do stávající sadby, jako jsou záhony s rostlinným podložím pod stromy a keři. V těchto přírodnějších situacích by mohly zářivé barvy vypadat trochu zvláštně, proto raději sáhněte po tlumenějších tónech pastelově žluté, světle modré a bílé. Narcisy, ladoňky a bledule jsou dobrými příklady cibulek, které se naturalizují a vypadají zcela přirozeně.