Jděte do toho naplno: zasaďte letničky

Pokud se chcete příští léto těšit z dalších květin na zahradě nebo balkoně po několik měsíců, zasaďte si letní cibuloviny. Vyberte si pěkný jarní den a proměňte sázení v zábavnou venkovní aktivitu. Je to hračka!

Známé i méně známé

Jakmile pomine hrozba nočních mrazů, je čas začít s letními cibulovinami. Doba výsadby trvá do konce května. Můžete si vybrat oblíbené jiřiny, gladioly, lilie nebo hlíznaté begonie. Můžete si také vybrat méně známé druhy, jako je Crocosmia (dříve známá jako Montbretia), pestrá ananasová lilie (Eucomis), Tigridia nebo Liatris. Už jste si vybrali ideální místo? Většina letních cibulovin potřebuje pro bohaté kvetení alespoň 6 hodin denního slunce. Zkontrolujte tedy na obalu, zda vybrané cibuloviny preferují slunce nebo (polo)stín. Jejich nároky na půdu jsou skromné, musí být pouze dostatečně propustná pro vodu.

Dokonalá trefa

Nižší odrůdy je nejlépe vysazovat v přední části záhonu. Vyšším rostlinám se daří na chráněném místě, například u zdi nebo v blízkosti keře. Seskupte podobné barevné odstíny nebo zvolte kontrastní barvy. Crocosmia, Dahlia a Liatris tvoří dobrý tým, stejně jako lilie s gladiolami a liliemi Canna. Letní cibuloviny se také skvěle hodí k trvalkám a keřům.

Snadná výsadba

  1. Udělejte do země díry lopatkou, nejlépe malou. Zkontrolujte, zda je na obalu uvedena rozteč výsadby.
  2. Cibulky sázejte dvakrát tak hluboko, než jsou vysoké. Výjimkou jsou jiřiny a begonie, které by se měly sázet méně hluboko (s několika centimetry půdy nad nimi).
  3. Umístěte cibulky do půdy tak, aby jejich růstový bod („nos“) směřoval nahoru. U begónií je horní strana konkávní. Pokud si nejste jisti, nebojte se, jakmile vyklíčí, vyrostou samy správným směrem.
  4. Jamku vyplňte zeminou a lehce ji stlačte.
  5. Cibulky zalijte.

V květináči můžete cibulky zasadit trochu blíže k sobě. Nezapomeňte na to, že na dně květináče musí být dírky, aby mohla odtékat přebytečná voda. Na dno květináče položte několik střepů nebo hliněných granulí a na ně zeminu. Dále postupujte podle výše uvedených kroků. Cibulky vyrostou samy, zalévat je třeba pouze, pokud by bylo dlouho sucho. Stačí jen trochu více trpělivosti a zakrátko se můžete těšit z barevných výsledků!

Zajímavá fakta

  • Letní cibuloviny můžete nejprve vysadit do květináčů a později do volné půdy. V případě mrazů stačí květináč umístit do kůlny nebo přístřešku.
  • Letní cibuloviny kvetou od června do listopadu. Jiřinky jsou v tomto ohledu jedničkou: tyto květiny kvetou od července až do prvních mrazů.
  • Z biologického hlediska jsou některé letní cibuloviny, například jiřiny, vlastně hlízy. Pro zjednodušení je všechny nazýváme letními cibulovinami.