Kombinování kvetoucích cibulovin

Barevnost po celé měsÍce

KvetoucÍ cibuloviny dodávajÍ zahradě na barevnosti, když zbývajÍcÍ rostliny ještě hluboce spÍ. Show začÍná už v lednu. Věděli jste, že existujÍ i odrůdy, které kvetou až do začátku léta? DÍky kombinaci těch správných cibulovin můžete do své zelené oázy vnášet barevnost a radost v průběhu prvnÍch šesti měsÍců roku.

ObdobÍ květu

NejznámějšÍmi cibulovinami na jaře jsou tulipány (Tulipa), narcisy (Narcissus), krokusy (Crocus) a hyacinty (Hyacinthus). Existuje však mnohem vÍce absolutnÍch drahokamů s krásnými květy, jako jsou modřence (Muscari), řebčÍky (Fritillaria meleagris), sněženky (Galanthus) a okrasné česneky. Pokud chcete zjistit, kdy budou kvést, stačÍ sledovat kalendář.

schema.png

Kombinace

Většina cibulovin kvete po několik týdnů. Jak tedy zajistit, aby ta různá obdobÍ květu pěkně ladila? Výběrem správných kombinacÍ! PřÍkladem takové kombinace jsou sněženky (leden), krokusy (únor), botanické narcisy (březen), modřence (duben), tulipány (duben/květen) a okrasné česneky (červen). Pokud je zasadÍte už teď, budete si je na jaře užÍvat.

SázenÍ

Zvažte výsadbu kvetoucÍch cibulovin jako dobrý způsob, jak ukončit zahradnÍ sezónu, a pojměte to jako oslavu. Dbejte na to, aby cibulky byly v zemi před prvnÍm mrazem. Cibuloviny potřebujÍ chlad, aby mohly správně vyrůst a vykvést. Výsadba cibulovin se provádÍ ve třech krocÍch:

  1. Vykopejte jamku pro velkou skupinu cibulek nebo vytvořte samostatné jamky pro jednotlivé cibulky. Obecně platÍ, že cibulka by se měla sázet do hloubky, která je trojnásobkem výšky cibulky.
  2. Vložte cibulky do hlÍny špičkou nahoru. Pokud si nejste jisti, kde je špička, nebojte se: cibuloviny vyrostou a vykvetou, i když je zasadÍte obráceně. Velkým kvetoucÍm cibulovinám svědčÍ, když je od sebe umÍstÍte sedm až dvacet centimetrů, u malých je to tři až sedm centimetrů.
  3. Na cibulky nahrňte půdu a zalijte je, pokud půda nenÍ vlhká.

Tipy

  • KvetoucÍch cibulovin je mnoho druhů. Na obalu vždy zkontrolujte správné obdobÍ květu, aby se vám povedly oku lahodÍcÍ kombinace.
  • Mnoha jarnÍm kvetoucÍm cibulovinám se dařÍ na slunečném mÍstě nebo v polostÍnu. Na obalu zjistěte správné umÍstěnÍ.
  • Cibuloviny budou růst v téměř jakémkoli typu půdy, ale půda nesmÍ být přÍliš mokrá. Vyhýbejte se mÍstům, kde má voda tendenci se hromadit, jako je úpatÍ svahu nebo pod okapem.
  • Máte-li balkon nebo terasu, můžete cibuloviny zasadit do květináčů metodou lasagne – tak, že je budete dávat do vrstev. Naspod dejte pozdně kvetoucÍ cibuloviny a nahoru ty brzy kvetoucÍ. Pokud vrstvy zasadÍte ve správném pořadÍ podle kvetenÍ, začnou nejprve kvést cibuloviny, které kvetou nejdřÍve, a poté ty, které kvetou později.

221966-aangepast.jpg 221969-aangepast.jpg 221978-aangepast.jpg

221980-aangepast.jpg 221981-aangepast.jpg 221982_aangepast.png

221985-aangepast.jpg 221991-aangepast.jpg 221997-aangepast.jpg