Květinové cibulky rozzáří vaši zahradu třpytivými letními barvami

ObdobÍ sázenÍ začÍná

ObdobÍ sázenÍ pro letnÍ cibuloviny začÍná hned, jakmile už nehrozÍ přÍzemnÍ mrazÍky. Čas vyrazit! Až budete své cibulky sázet, můžete se začÍt těšit na to, až v létě vykvetou. Ať už si vyberete jakékoli cibulky, můžete se spolehnout, že se vám dostane spousty květů a spousty barev. Většina letnÍch cibulovin totiž hojně kvete a vydržÍ až do pozdnÍho léta. A navÍc má každá svůj specifický vzhled: od elegantnÍch a uhlazených (mečÍky) po divoké a bujné (směs jiřin).

41329_aangepast.jpg

Zábava s trhánÍm květin

Pokud rádi trháte květny, můžete si na zahrádku pořÍdit jiřiny. ČÍm vÍce jich natrháte, tÍm vÍce květin budete mÍt! Jiřiny jsou také známy svými rozmanitými tvary květů: od upravených pomponkových kuliček až po luxusnÍ (a obrovské) talÍře. To vám výběr moc neulehčÍ! Ale nenechte se omezovat: zkombinujte jiřiny různých barev a tvarů květů. To dodá rozmanitost i řezaným květinám.

242398_aangepast.jpg

Rady

  • Jako řezané květiny můžete použÍvat kaly, montbrécie, lilie (Lilium) a jiřiny. Pokud z těchto květin rádi tvořÍte své vlastnÍ kytice, zvažte, zda by se vám nevyplatilo vysázet si z nich celou zahradu na řezané květy.
  • Montbrécie po odkvětu vytvořÍ roztomilé bobule: ty krásně vypadajÍ v podzimnÍch kyticÍch. Proč si třeba nenechat pár z nich a vytvořit si krásnou zimnÍ siluetu?

Návrat ve velkém stylu

Pokud milujete květiny, pak se neobejdete bez begóniÍ. Tyto zahradnÍ květiny majÍ zářivé barvy a kvetou až do umdlenÍ úplně celé léto. A naštěstÍ pro nás, begónie nynÍ zažÍvajÍ svůj velký návrat na scénu. Totéž platÍ i pro dosnu. Tahle letnÍ cibulovina možná nekvete tak hojně jako begónie, ale je stejně krásná. Jejich zářivě zbarvené květy propůjčÍ letnÍm záhonům nádherné barevné odstÍny.

223201_aangepast.jpg

Včely a motýli

Chocholatice dvoubarvá (Eucomis) je něco opravdu jedinečného. Tato letnÍ cibulovina vytvářÍ velký svazek květin zakončený specifickým výrazným chomáčem listů, dÍky němuž krásně doplňuje zahrady a dodá jim přÍrodnÍ vzhled. JejÍ květy vytvářÍ velké množstvÍ nektaru, který přitahuje včely a motýly. OstatnÍ letnÍ cibuloviny také přitahujÍ motýly, včely a dalšÍ užitečný hmyz. Tuto drobnějšÍ faunu přitahujÍ hlavně odrůdy s jednÍm květem. Tak se ujistěte, že máte na zahradě hodně těchto kvetoucÍch odrůd.

41433_aangepast.jpg

Barvy v záhonu

LetnÍ cibuloviny jsou dobrými společnÍky pro trvalky v záhonu, stačÍ jen, aby měly dostatek slunÍčka. LetnÍ cibulky si také můžete zasadit do květináčů a vytvořit si letnÍ atmosféru na terase. A nezapomeňte: květináče se zasázenými letnÍmi cibulkami jsou ideálnÍ způsob, jak zaplnit prázdné mÍsto na letnÍm nebo pozdně letnÍm záhonu.

223155_aangepast.jpg