Květinové cibulky v květináčích

Pro každého

SázenÍ kvetoucÍch cibulovin do květináčů a truhlÍků dává možnost vychutnávat si tyto zářivé a vesele barevné květiny úplně každému. Budou vypadat báječně na jakékoli zahradě a na každém balkónu nebo terase, ať už jde o prostor malý nebo velký. Dokonce vám bude stačit i pouhý parapet, balkón nebo zápražÍ.

222758_aangepast.jpg 222704_aangepast.jpg

Změňte jim polohu

Pokud máte velké venkovnÍ prostory, využijte je na maximum! Výhodou květináčů a truhlÍků je, že jsou pohyblivé. Květináče plné rozkvetlých květin můžete umÍstit před ty, které ještě nerozkvetly.

222693_aangepast.jpg 222765_aangepast.jpg

Minizahrádka

Postavte květinové cibuloviny v květináčÍch na stůl a vytvořte si útulnou minizahrádku na balkóně nebo na terase. Použijte velké množstvÍ malých nádob s malými odrůdami cibulovin, jako jsou sněženky (Galanthus), krokusy (Crocus), modřence (Muscari) a trpasličÍ kosatce (Iris reticulata). Až se na jaře objevÍ, bude to úplná barevná exploze!

222756_aangepast.jpg

SázenÍ

Jaký je nejlepšÍ způsob sázenÍ kvetoucÍch cibulovin do květináčů a truhlÍků? Je důležité, aby byl květináč dostatečně hluboký; pod i nad cibulkou musÍ mÍt prostor pro vrstvu zahradnického kompostu, alespoň třikrát vyššÍ než je výška cibulky. Tak budou mÍt cibulky dost mÍsta k růstu. Také se ujistěte, že nádoby majÍ na dně otvory, aby mohla odtékat nadbytečná voda.

  • Pro správný odtok vody vložte vrstvu starých střepů z květináčů, hydroponických hliněných pelet nebo štěrku do spodnÍ části květináče.
  • Přes střepy, pelety nebo štěrk rozprostřete do květináčů vrstvu kompostu.
  • Do kompostu zasaďte cibulky. Pokud toužÍte po barevném výsledku, použijte vÍce cibulek, než kolik byste použili do záhonu. V květináči je lze sázet blÍže k sobě než na zahradě: na vzdálenost menšÍ než průměr cibulky.
  • Do květináčů na cibulky nasypte vrstvu kompostu a pevně ho stlačte.
  • PoslednÍm krokem je cibulky štědře zalÍt, aby mohly dobře zakořenit. Nadbytečná voda vyteče otvory na dně květináče.
  • Krok 5 opakujte znovu v lednu a v únoru. Když cibulky pořádně zalijete vodou, ochránÍte je před vysušenÍm.

Odrůdy

Do květináčů a truhlÍků je možné sázet všechny kvetoucÍ cibuloviny. Šesti nejpoužÍvanějšÍmi jsou: tulipány (Tulipa), narcisy (Narcissus), hyacinty (Hyacinthus), modřence (Muscari), krokusy (Crocus) a trpasličÍ kosatce (Iris reticulata). Hezky se bude dařit i dalšÍm cibulovinám, jako jsou ladonička (Chionodoxa), jarnÍm hvězda (Ipheion) a puškinie ladoňkovitá (Pushkinia).

222733_aangepast.jpg

StÍn

Co když je ale vaše zahrada spÍše stinná? Ani to nenÍ žádný problém. StačÍ si vybrat takové cibulky, kterým se dobře dařÍ ve stÍnu. Mezi ty patřÍ sasanka hajnÍ (Anemone nemerosa), řebčÍk kostkovaný (Fritillaria meleagris), ladoňka sibiřská (Scilla), některé variety narcisů (Narcissus), zimnÍ voměj (Eranthis) a sněženka (Galanthus).

Zima

KvetoucÍ cibuloviny potřebujÍ chladné zimnÍ teploty, aby na jaře mohly vykvést v celé své kráse. Proto je důležité, abyste v zimě nechali květináče venku. S mrazem cibuloviny většinou nemajÍ problém, protože cibulky majÍ schopnost chránit se před chladem. Toho dosahujÍ přeměnou svých škrobů na cukry. ČÍm vyššÍ obsah cukru v cibulce, tÍm nižšÍ teploty snese.