Kvetoucí cibulovina roku: dvojitý narcis

Jaro

Narcisy? Správně, narcisy. A navÍc dvojité, abyste si je mohli užÍt dvojnásobně. Dvojité narcisy jsou typickými jarnÍmi květinami, které vás budou těšit už od časného dubna, kdy vykvétajÍ. Specialitou je, že jejich pakorunky jsou buď rozděleny do mnoha okvětnÍch lÍstků, nebo je prostě celý květ vyplněn okvětnÍmi lÍstky. Dvojité narcisy jsou k dispozici v každém odstÍnu žluté, jaký si jen lze představit, ale také v krémové, bÍlé a oranžové barvě a všech jejich kombinacÍch. A věděli jste, že jsou to trvalky? To znamená, že se z nich můžete těšit přÍštÍ rok znovu.

23166_aangepast.jpg 207672_aangepast.jpg

Zamilovaný

Odkud vlastně název „narcis“ pocházÍ? Jeho původ najdeme ve starověké řecké mytologii. Když pohledný Narcissus zhlédl svůj odraz v jezÍrku, beznadějně se sám do sebe zamiloval. Ale protože se svého odrazu nemohl dotknout, frustracÍ celý zchřadl. Jeho tělo zmizelo a zbyla po něm nádherná žlutá květina: narcis. A letos byl kvetoucÍ cibulovinou roku vyhlášen právě dvojitě kvetoucÍ narcis.

226381_aangepast.jpg 226383_aangepast.jpg

Co je dobré vědět

  • Některé odrůdy dvojitého narcisu jsou lépe k sehnánÍ než ostatnÍ. To proto, že jich existuje většÍ množstvÍ. Běžně dostupné odrůdy dvojitých narcisů jsou napřÍklad: „Replete“, „Abba“, „Ice King“ a „Rip van Winkle“.
  • Věděli jste, že odrůda „Bridal Crown“ s dvojitým květem se použÍvá hlavně jako rychlená cibulka do květináčů? Můžete si ji vzÍt domů, nebo ji zasadit na zahradě.

226399_aangepast.jpg 226401_aangepast.jpg

226403_aangepast.jpg 226405_aangepast.jpg