Kvetoucí cibuloviny jako jarní řezné květiny

Raně kvetoucÍ

Jakmile je jaro ve vzduchu, už nás vábÍ jarnÍ květy. Tak proč si je nezasadit do vlastnÍ zahrádky na řezané květiny! Výhodou kvetoucÍch cibulovin je, že na rozdÍl od ostatnÍch květin rozkvétajÍ už brzy na jaře. Když si nějaké zasadÍte na zahrádce, budete mÍt k dispozici čerstvé květiny mnohem déle. Existuje spousta různých kvetoucÍch cibulovin s pevnými stonky, které vám ve váze dlouho vydržÍ. A nejlepšÍ na tom je, že si budete moci vybrat ty květy, které se vám budou lÍbit nejvÍce.

Udržitelné cibulovité rostliny

Cibuloviny jsou na řezbu ideálnÍ, protože majÍ často velmi pevnou a okázalou stavbu. Odrůdy vhodné k řezbě lze rozdělit na vysoké a nÍzké. Mezi vysoké odrůdy patřÍ kosatce (iris), liliochvostce (eremurus), narcisy (narcissus), tulipány (tulipa), řebčÍky perské (fritillaria persica) a okrasné česneky. NÍzké odrůdy vhodné k řezbě jsou modřence (muscari), hyacinty (hyacinthus) a hyacintovce (hyacinthoides).

Tipy:

  • Z početné rodiny tulipánů jsou k řezbě vhodné předevšÍm tulipány Triumph. Nejenže majÍ typický tvar tulipánového květu, ale výhodou jsou i jejich krásné a pevné stonky. DÍky těm vám tyto tulipány ve váze vydržÍ opravdu dlouho. Mohli byste sáhnout napřÍklad po odrůdách „Prinses Irene“ nebo „Leen van der Mark“.
  • A když budete pamatovat na různá obdobÍ kvetenÍ, budete moci čerstvé květiny trhat celé měsÍce.

SázenÍ

Pokud chcete na jaře trhat velké kytice, nezapomeňte cibulky zasadit už na podzim. Ty by se měly sázet do hloubky trojnásobku jejich výšky. Zkuste zkombinovat různé výšky, ty nejnižšÍ sázejte dopředu a ty nejvyššÍ dozadu. NašÍ radou nad zlato je husté sázenÍ. Pokud svůj květinový záhon osázÍte velkoryse, budou se květiny navzájem podporovat a vy si budete moci trhat své oblÍbené květiny ve velkém.

23060_aangepast.jpg 88390_aangepast.jpg

221696_aangepast.jpg 220068_aangepast.jpg

204285_aangepast.jpg 243420_aangepast.jpg