Kvetoucí cibuloviny: pro zahradu plnou života

Dobrý pocit ze zahrádky

Jak vÍte, vaše zahrádka nenÍ tak úplně jen vaše. Vaše zelená oáza je i útočištěm pro ptáky, ježky, motýly, včely a spoustu dalšÍch zvÍřat a hmyzu. A ti si bez rostlin neporadÍ: závisÍ na nich jejich obživa. Jinými slovy, hojnost rostlin znamená na vašÍ zahradě hojnost života – a to je dobře. KvetoucÍ cibuloviny hrajÍ důležitou roli při vytvářenÍ živé zahrady. Když je zasadÍte už na podzim, zajistÍte, že si včely a motýli mohou začÍt hledat potravu už brzy na jaře. UvidÍte, že budete mÍt ze své zahrádky ještě lepšÍ pocit.

202286_aangepast.jpg 217126_aangepast.jpg

StačÍ málo

Jak snadno zajistit, aby vaše zahrada překypovala životem? Proč neodstranit pár dlaždic a zasadit cibulky tam? Nebo můžete zasadit pár skupinek kvetoucÍch cibulovin mezi keře, které zkraje jara ještě nekvetou. Nebo různé druhy cibulovin zasaďte do květináčů. Možná si řÍkáte, že to je maličkost, ale i taková malá změna může oživit mÍstnÍ ekosystém. Květy cibulovin se postarajÍ o potravu pro hmyz, hmyz posloužÍ ptákům a ptáci zase posloužÍ dalšÍm zvÍřatům.

226472_aangepast.jpg 226484_aangepast.jpg

Pro vás krásné a pro zvÍřata chutné

Na výběr máte z mnoha různých druhů, napřÍklad z cibulovin vytvářejÍcÍch vysoké květiny, jako jsou okrasné cibule (Allium), tulipány (Tulipa), narcisy (Narcissus) a hyacinty (Hyacinthus). Jsou tu však i cibuloviny s mnohem kratšÍmi květinami, napřÍklad modřence (Muscari), sasanky rozkošné (Anemone blanda) nebo krokusy (Crocus). Ale všechny květy cibulovin jsou vÍtanou pochoutkou pro včely. Motýli ze všeho nejvÍce ocenÍ okrasné cibule.