Kvetoucí cibuloviny: sázejte je na podzim

ZimnÍ spánek

Jaro se zdá být ještě hodně daleko. Správný čas sázet květinové cibulky je ale právě podzim. Proč je vlastně nutné sázet cibulky tak dlouho dopředu? Když je zasadÍte na podzim, budou mÍt dost času na to, aby si vytvořily silné kořeny. ČÍm dřÍve se kořÍnky vytvořÍ, tÍm lépe dokáže cibulka tolerovat chlad. Jakmile se začnou teploty zvyšovat, cibulky se probudÍ ze zimnÍho spánku. Začnou růst a poupata brzy vykouknou ven ze země.

226426_aangepast.png 226465_aangepast.png

Mráz

Opravdu dokážÍ kvetoucÍ cibuloviny zasazené v hlÍně tolerovat mráz? Cibulky se opravdu zřÍdkakdy poškodÍ mrazem. Je to dÍky jejich vlastnÍmu ochrannému systému. Tato ochrana spočÍvá v přeměně jejich škrobů na cukry. ČÍm vyššÍ obsah cukru v cibulce, tÍm nižšÍ bod mrazu má. A naštěstÍ pro nás kvetoucÍ cibulky obsahujÍ spoustu škrobu. To jim zajišťuje výbornou ochranu před chladem. Přesto se ale může stát, že cibulky vyschnou, když jsou vystaveny mrazu přÍliš dlouho. To se stane v přÍpadě, když nemohou absorbovat žádnou vlhkost.

226484_aangepast.png 226458_aangepast.png

Pokyny k sázenÍ

Cibuloviny kvetoucÍ na jaře můžete sázet od zářÍ až do konce prosince. Určitě je ale musÍte zasadit ještě předtÍm, než půda zamrzne. Nesázejte na mÍstech, kde se shromažďuje dešťová voda, napřÍklad na úpatÍ svahů nebo pod okapy. Kdyby totiž cibulky zůstaly přÍliš dlouho ve vodě, mohlo by se stát, že by se nedostatkem kyslÍku „utopily“. Při sázenÍ dodržujte následujÍcÍch šest kroků.

  1. Nejprve rýčem zkypřete půdu v mÍstě, kam chcete cibulky zasadit. UsnadnÍte si tak práci s půdou.
  2. Pokud cibulky nesázÍte na již stávajÍcÍ záhon, může být vhodné upravit půdu organickým hnojivem, napřÍklad kompostem.
  3. Lopatkou udělejte jamku a vložte do nÍ cibulky tak, aby špičaté strany směřovaly nahoru a kořeny dolů.
  4. Cibulky sázejte dostatečně hluboko, do hloubky trojnásobku výšky samotné cibulky. (Cibulka narcisu má 5 centimetrů a tak byste ji měli sázet do hloubky 15 centimetrů.)
  5. Zahrňte jamku zeminou, kterou jste předtÍm vykopali, a zlehka utlačte povrch.
  6. Pokud nenÍ hlÍna vlhká, pak cibulky ihned po sázenÍ zalijte. ZajistÍte tak, že kořÍnky kvetoucÍch cibulek začnou hned růst.

226491_aangepast.png