Letní atmosféra s gladiolami

Gladioly symbolizují hrdost, sílu a vítězství. Cibuloviny je nejlepší koupit a zasadit na jaře. Začínají kvést ještě před koncem roku a svou explozí barev vnesou na vaši zahradu nebo balkon letní atmosféru!

Široká paleta barev

Květy gladiol rostou na obou stranách stonků. Máte chvilku? – bílá, krémová, červená, žlutá, růžová, modrá, fialová, oranžová a limetkově zelená, paleta barev je velmi pestrá. Některé z nich mají květy dokonce vícebarevné! Květy jsou plné pylu a nektaru. Těšit se na ně můžete od července do října.

Velké a malé

Většina našich zahradních gladiol pochází z Jižní Afriky a není mrazuvzdorná. Pravidelně se objevují nové odrůdy. Skupina velkokvětých je nejpočetnější a zahrnuje stovky různých odrůd. Některé jsou skutečně vyšší než metr. Gladiolus habešský (Gladiolus callianthus ‚Murielae‘, také: Acidanthera murielae) je neobvyklá velkokvětá odrůda s bílými hvězdicovitými květy a vínově červenými středy. A navíc nádherně voní. Gladiolus nanus je příkladem ze skupiny drobnokvětých. Říká se mu také zakrslý gladiolus.

Jednoduchý plán krok za krokem

 1. Jakmile pomine riziko nočních mrazíků, můžete se pustit do díla.
 2. Vyberte místo s dostatkem slunce a dobře propustnou půdou; gladioly nemají rády mokro. V případě potřeby můžete vytvořit malý kopeček (vyvýšený záhon) a hlízy zasadit do něj. Předtím však zkypřete půdu na dně a všude kolem.
 3. Nejlepších výsledků dosáhnete přidáním kompostu nebo organického hnojiva.
 4. Hlízy sázejte asi 12 cm od sebe a 10 cm hluboko tak, aby rostoucí špička nebo „nos“ směřovala vzhůru. Jamku vyplňte zeminou a lehce ji utužte.
 5. Po výsadbě hlízy zalijte a těšte se na výsledky.
 6. Jakmile rostliny vyrostou, můžete vyšší stonky podepřít, aby se nekácely.
 7. V období sucha ve vegetačním období pravidelně zalévejte.
 8. Jakmile rozkvetou, naladěte se na letní náladu a užívejte si je!

Zajímavá fakta

Gladiolus dostal své jméno podle mečovitých listů. Toto latinské jméno je zdrobnělinou slova „gladius“, což znamená meč. Proto se mu také říká mečík.

Praktické tipy

 • Gladioly můžete vysadit do skupin nebo je umístit mezi ostatní rostliny v záhonu. Hlízy můžete rozptýlit po zahradě a zasadit je tam, kde se ocitnou, čímž dosáhnete přirozeného vzhledu.
 • Gladioly vypadají skvěle i v květináčích, k tomuto účelu se hodí zejména nižší odrůdy.
 • Pokud usilujete o delší dobu kvetení, sázejte některé hlízy postupně (například každý druhý týden).