FAQ

Připravili jsme pro vás seznam často kladených otázek, na které se nás jiní zahradníci ptali během svých prvních a pokročilých pokusů se sázením cibulek. Doufáme, že díky našemu řešení budete také moci okusit svět cibulovin! Nemůžete najít odpověď na nějakou otázku? Neváhejte a kontaktujte nás.

LetnÍ truhlÍky si můžete vytvořit ze svých vlastnÍch cibulek nebo si je můžete zakoupit jako rostliny určené do záhonů či truhlÍků přÍmo v zahradnictvÍ. Chocholatice dvoubarvá: tato nádherná květina s chocholem, který vypadá jako ananas, se pyšnÍ 40centimetrovou špicÍ z drobných zeleno-bÍlých kvÍtků a širokými spodnÍmi zelenými listy, které z nÍ dělajÍ skutečně výjimečnou tropickou rostlinu. Pro co nejvýraznějšÍ efekt zasaďte do velkého květináče nebo sudu lichý počet cibulek. Tyto rostliny kvetou v červenci a srpnu a zajÍmavý vzhled si zachovajÍ i poté, co odkvetou. UmÍstěte je na slunce nebo do polostÍnu. Dosny: pokud chcete krásné květy od července až do prvnÍch mrazÍků, vsaďte na dosnu s jejÍmi osobitými tropickými hnědými nebo zelenými listy a obrovskými červenými, oranžovými, růžovými nebo žlutými květy. Dosny rostou divoce podél venkovských cest po celém StředomořÍ – ale dokážÍ si užÍvat života i v květináči (nebo na letnÍ zahradě) v Americe! Pokud chcete zasadit kořen dosny, položte jej na bok a zasaďte jej jeden palec hluboko do půdy. Dosny milujÍ slunce a horké počasÍ. A ty lilie: to je teprve překvapenÍ! ElegantnÍ šlechtěné lilie milujÍ život v květináči! Většina z nich dosáhne svého největšÍho potenciálu v truhlÍcÍch - čÍm budou většÍ, tÍm lepšÍ. Žádná jiná květina nenÍ tak božsky nádherná a působivá. Do 25 centimetrů širokého truhlÍku zasaďte tři lilie, a každou umÍstěte asi čtyři palce pod povrch zeminy. Asijským liliÍm, které kvetou od jara do poloviny léta, se povede stejně dobře jako jejich později kvetoucÍm orientálnÍm sestrám. Na slunÍčko nebo do polostÍnu. Nilské lilie: kalokvět je zářivě modře kvetoucÍ rostlina, kterou najdete podél řeky Nilu. Je rozhodně exotická – tu prostě na své zahrádce v truhlÍku musÍte mÍt! Vrcholové květenstvÍ se na téměř metrovém stonku bude tyčit nad spirálou jasně zelených čepelovitých listů. Nejlépe je sázejte do velké nádoby (jedna až tři cibulky na každý truhlÍk/květináč). Ve chladnějšÍch oblastech přes zimu nádobu zateplete, kalokvět napřesrok vykvete ještě krásněji. Vrchol kvetenÍ: polovina léta až časný podzim. Na slunÍčko nebo do polostÍnu.

TeplotnÍ a vlhkostnÍ podmÍnky skladovánÍ se u těchto cibulek lišÍ odrůdu od odrůdy. U některých cibulek známe přesné podmÍnky skladovánÍ, kdežto u jiných jsou přesné podmÍnky nejasné. Pokud je klima pro určité cibulky dostatečně mÍrné, doporučujeme, abyste je nechali na zahradě a před začátkem zimy je dobře přikryli. V mnoha přÍpadech rostlina napřesrok vykvete ještě lépe, např. kalokvět, amaryllis belladonna, křÍn, dosna nebo lilie. Kromě toho je většinou nejlepšÍ nechat květiny pěstované v nádobách uvnitř truhlÍků a uložit si je doma nebo v jiných uzavřených prostorách za správných podmÍnek pro pěstovánÍ/skladovánÍ.

Naplňte truhlík do jedné čtvrtiny nebo třetiny zeminou a vložte rostliny do správné hloubky (přečtěte si pokyny, které jste dostali spolu s cibulkami). Doplňte do truhlíku zbývající zeminu do výšky jednoho palce pod okraj. Tento prostor umožňuje mulčování v případě potřeby a navíc usnadňuje zavlažování. Rostliny v mokré půdě nepřežijí, kořeny potřebují ke svému zdraví dobré odvodňování. Všechny truhlíky musí proto mít vespod odtokové otvory.

Cibulky kvetoucÍ v létě pocházÍ ze subtropických oblastÍ, jako je jižnÍ Afrika a JižnÍ Amerika. MajÍ tedy rády teplo a vlhko a obvykle nejsou mrazuvzdorné. Obecně platÍ, že cibulky kvetoucÍ v létě spadajÍ do kategorie citlivých cibulek, které se v oblastech s mrazivými zimami trvale neuchytÍ.

LetnÍ kvetoucÍ cibuloviny by se měly sázet, když teplota půdy dosáhne asi 13 °C (pokud byste je zasadili dřÍve, pak by cibulky nezačaly s aktivnÍm růstem a mohly by začÍt hnÍt). LetnÍ kvetoucÍ cibuloviny porostou všude, kde rostou ostatnÍ rostliny.

Okamžitě po zasazení na jaře kvetoucí květinové cibulky zalijte. Podpoří je to v růstu kořínků. Čím dříve se kořínky vytvoří, tím lépe dokáže květinová cibulka tolerovat chlad a dokonce i mráz. Květinové cibulky v květináčích také potřebují vodu během období po zasazení, protože půda v květináčích v té době vysychá rychleji. V létě kvetoucí cibulky potřebují ještě více vody hned po zasazení. Po zasazení cibulek udržujte půdu v zahradě nebo v květináčích/truhlících zvlhčenou.