Mečíky: velké, odvážné a znovu v kurzu

MečÍky: podÍvejte se na tu barevnou paletu!

Od čistě bÍlé po tajemnou fialovou. Od zářivě žluté po ohnivě červenou. Odrůdy mečÍků nabÍzÍ překvapivě širokou paletu barev, na které najdete určitě i tu svou oblÍbenou! Ale ať už si vyberete jakoukoli barvu, štÍhlý a okouzlujÍcÍ vzhled mečÍků působÍ na zahradě jako magnet pro oko. Odvážný vzhled poskytujÍ hlavně odrůdy s velkými květy. Jejich silná osobnost se ukáže hned, jakmile se objevÍ poupata a začnou se ukazovat barevné okvětnÍ lÍstky.

6585.jpg 6606.jpg

PěstovánÍ mečÍků

MečÍky se řadÍ mezi cibuloviny kvetoucÍ v létě. Jejich hlÍzy by se měly sázet zjara, hned jak pomine nebezpečÍ mrazÍků. A již to samé léto se dočkáte jejich květů. MečÍky vypadajÍ skvěle také v květináčÍch a truhlÍcÍch. Dejte si je na terasu nebo na balkón jako barevný doplněk. NenÍ to podivuhodné, že z tak malé hlÍzy může vyrůst tak impozantnÍ květina?

6607.jpg 11431.jpg

221282.jpg 223049.jpg

MečÍky: i na trhánÍ

DÍky svému nádhernému tvaru a vizuálnÍmi dojmu jsou mečÍky oblÍbené i jako řezané květiny. Výborně vyniknou ve velkých letnÍch kyticÍch, kterými můžete doplnit svůj interiér nebo zahradnÍ stůl. Pokud hlÍz mečÍků zasadÍte vÍce, můžete je trhat podle chuti a na vašem letnÍm záhonu to vůbec nebude vidět. Nebo je zasaďte na oddělenou zahrádku na řezané květiny. Tam si můžete mečÍky zasadit spolu s dalšÍmi letnÍmi cibulovinami různých barev a tvarů, jako jsou napřÍklad jiřiny (které majÍ ve skutečnosti hlÍzy). Užijte si to!

23197.jpg 23212.jpg

221270.jpg 223048.jpg

ZajÍmavá fakta o mečÍcÍch

  • MečÍky symbolizujÍ sÍlu, vÍtězstvÍ a pýchu. FungujÍ také jako hnacÍ sÍla celé zahrady. MečÍky potřebujÍ jen velmi málo péče – nanejvýš je budete muset trochu zalÍt, pokud bude půda přÍliš suchá. Jinak se mečÍky postarajÍ samy o sebe.
  • Věděli jste, že existujÍ i jejich kratšÍ odrůdy? Ty jsou dÍky své velikosti ideálnÍ do květináčů nebo do truhlÍků.
  • Pokud chcete podtrhnout jejich přirozený vzhled, hoďte hlÍzy nahodile do záhonu a zasaďte je tam, kam dopadnou.
  • MečÍky jsou k dispozici v odrůdách s malými, střednÍmi a velkými květy. Pokud je vaše zahrada návětrná, vyberte si menšÍ odrůdu.
  • Jejich blÍzce přÍbuzný habešský mečÍk (Gladiolus callianthus ‚Murielae‘) je půvab sám. Tato hlÍznatá rostlina má krásné bÍlé květy ve tvaru hvězdy s tajemným, temně fialovým středem. A navÍc nádherně vonÍ.
  • Pokud máte modernÍ, snadno udržovatelnou zahradu s nÍzko kvetoucÍmi rostlinami nebo podložÍm z jednoho druhu nÍzko rostoucÍch trvalek, můžete přidat několik hlÍz mečÍků – samozřejmě nějak uspořádaně – mezi ostatnÍ rostliny. Během léta budou mečÍky kvést vysoko nad ostatnÍmi rostlinami.