Modřence rozzáří zahradu

Výstižné jméno

Název modřenec je pro tuhle malou cibulovinu velmi výstižné. Květ většiny jeho odrůd totiž vypadá jako miniaturnÍ hrozen v nádherné, sytě modré barvě. Věděli jste, že tito elegantnÍ krasavci symbolizujÍ pokoru a skromnost? To proto, že když je chcete obdivovat, musÍte na kolena. OficiálnÍ vědecké označenÍ Muscari znÍ mnohem sofistikovaněji. Toto označenÍ vycházÍ z řeckého slova pro pižmo, protože některé druhy vydávajÍ aroma podobné pižmu.

201981_aangepast.jpg

OblÍbenci

Tyto oblÍbené malé cibuloviny se původně vyskytovaly v oblasti StředozemnÍho moře, ve střednÍ Asii a na Kavkaze. Existuje asi čtyřicet různých odrůd modřenců. Jejich malé zvonkovité květy rostou tvořÍ malé hrozny, které jsou většinou modré. Okraje květů majÍ často krásné bÍlé zakončenÍ. Věděli jste, že modřence byly k dostánÍ už v roce 1596? Cibulka tehdy stála v přepočtu na dnešnÍ měnu 4,50 eur za kus.

208882_(1) aangepast.jpg 243218_aangepast.jpg

Magnet pro včely

NejznámějšÍ odrůdou je Muscari armeniacum. NejvýznamnějšÍ výhodnou této odrůdy je, že zůstává aktivnÍ po velmi dlouhou dobu. Také přitahuje hodně včel. To podporuje biodiverzitu. I když je této cibulovině řÍká modřenec, ne všechny odrůdy jsou modré. Některé jsou fialové, růžové, bÍlé nebo dokonce dvoubarevné. Věděli jste, že některé jsou i dvojitě kvetoucÍ?

247918.png

Všestranná cibulovina

Modřence snadno odolávajÍ mrazu a také se snadno pěstujÍ. NenÍ divu, že se modřence hodÍ pro jakoukoli zahradu. Sama rostlina dosahuje výšky 10 až 25 centimetrů a z každé cibulky vyroste vÍce než jeden hrozen květů. Pokud si chcete na jaře užÍvat krásu modřenců, zasaďte je na podzim v době od řÍjna do prosince, ještě než se dostavÍ prvnÍ mrazÍky.

Tipy

  • LÍbÍ se vám na zahrádce jasné barvy? Pokud ano, vysázejte skupiny po nejméně 25 cibulkách modřence blÍzko sebe. Až se na jaře objevÍ, bude to radost pohledět!
  • Co když mÍsto zahrádky máte balkón nebo vnitřnÍ terasu? I tam si můžete modřence užÍvat. Výborně se jim povede v květináčÍch a na jaře vás odměnÍ spoustou barvy. K tomuto účelu se nejčastěji použÍvá odrůda Muscari armeniacum.
  • Ale co když nemáte na zahradničenÍ moc talentu nebo chcete rychlé výsledky? V tomto přÍpadě si můžete na jaře pořÍdit modřence ve formě rychlených cibulek v květináčÍch. Tyto praktické produkty koupÍte v zahradnÍm centru nebo na trhu. StačÍ je jednoduše vložit do hezkého květináče nebo je zasadit přÍmo na zahrádku a okamžitě si vychutnat své dÍlo.
  • Možná by se vám lÍbila veselá kombinace rostlin. Pokud to je tak, vysaďte modřence společně se sasankou rozkošnou (Anemone blanda).

243126_aangepast.jpg 244724_aangepast.jpg