Modřenec vyhlášen „Cibulovinou roku“

Co řÍká jméno?

V některých jazycÍch se modřenci řÍká „hroznový hyacint“, protože každý květ vypadá jako miniaturnÍ hrozen. Věděli jste, že tito elegantnÍ krasavci symbolizujÍ pokoru a skromnost? To proto, že když je chcete obdivovat, musÍte na kolena. OficiálnÍ vědecké označenÍ Muscari znÍ mnohem sofistikovaněji. Toto označenÍ vycházÍ z řeckého slova pro pižmo, protože některé druhy vydávajÍ aroma podobné pižmu.

Široký výběr

Známe asi čtyřicet druhů modřenců, ale nejznámějšÍ je Muscari armeniacum, tedy modřenec arménský. I přes označenÍ modřenec nejsou všechny druhy modré. Některé jsou nachové, růžové či bÍlé, nebo dokonce dvoubarevné. Tyto oblÍbené malé cibuloviny se původně vyskytovaly v oblasti StředozemnÍho moře, ve střednÍ Asii a na Kavkaze. Věděli jste, že modřence byly k dostánÍ už v roce 1596? Tehdy stály v přepočtu 4,50 eur za cibulku.

Všestranná cibulovina

Modřence snadno odolávajÍ mrazu a také se snadno pěstujÍ. Můžete je nechat být. UchytÍ se a každým rokem se jejich počet zvýšÍ. NenÍ divu, že se modřence hodÍ pro jakoukoli zahradu. Sama rostlina dosahuje výšky 10 až 25 centimetrů a z každé cibulky vyroste vÍce než jeden hrozen květů. Pokud si chcete užÍvat krásu modřenců, zasaďte je na podzim v době od řÍjna do prosince, ještě než se dostavÍ prvnÍ mrazÍky.

Rady

  • Pokud si na své zahrádce chcete užÍvat i vůni modřenců, určitě si vyberte jeden z těchto druhů: Muscari aucheri „Blue Magic“, Muscari armeniacum „Blue Spike“, Muscari botryoides „Album“ nebo Muscari macrocarpum „Golden Fragrance“. Nemáte zahradu? Pokud máte terasu nebo balkon, máte štěstÍ, protože většinu druhů (nejčastěji se použÍvá Muscari armeniacum) lze pěstovat v květináčÍch.
  • Pokud chcete dosáhnout skutečně atraktivnÍho barevného oživenÍ své zahrádky, vysázejte skupiny po nejméně 25 cibulkách modřence blÍzko sebe. Až se na jaře objevÍ, bude to radost pohledět!
  • Možná by se vám lÍbila veselá kombinace rostlin. Pokud to je tak, vysaďte modřence společně se sasankou rozkošnou (Anemone blanda).

243118_aangepast.jpg 241940_aangepast.jpg

243222_aangepast.jpg 223484_aangepast.png

223484_aangepast.png 45021_aangepast.png