Montbrécie: letní cibulovina roku

Žádná třasotinka

Hledáte vyznavače kultu slunce? Pokud ano, pak vyberte montbrécii. Vypadá to, jako by z horka a slunečnÍch paprsků dělala čÍm dál vÍce krásných květů. NenÍ to ale žádná třasotinka, takhle dáma něco vydržÍ. Suchá půda, málo vláhy a sálajÍcÍ paprsky? NenÍ problém. JejÍ prvnÍ květy se otevÍrajÍ už od června. A užÍvat si je můžete celé měsÍce. Takže váš květinový záhonek může zářit barvami až do pozdnÍho řÍjna.

29851_aangepast.jpg 29855_aangepast.jpg

88353_aangepast.jpg 218895_(2) aangepast.jpg

Kořeny

PůvodnÍ název montbrécie – crocosmia – se odvozuje od dvou řeckých slov: krokos znamená „šafrán“ a osme znamená „vůně“. Doslovný překlad by tedy zněl „rostlina, která vonÍ jako šafrán“. Jméno montbrécie se odvozuje od názvu, který se dřÍve použÍval k popisu výrazně zbarvených květů. Montbrécie pocházÍ z JižnÍ Afriky a dodnes ji tam můžete najÍt volně kvetoucÍ v přÍrodě. Do Evropy začala být dovážena kolem roku 1900 a od té doby zářÍ na našich zahradách.

11457_aangepast.jpg

Rostlina, která stále dává

Tato smyslná letnÍ cibulovina je výjimečná tÍm, že přezimuje. PrvnÍ rok po zasazenÍ je ji potřeba na zimu mulčovat, aby vydržela nepřÍznivé počasÍ. DalšÍ rok to ale již nebude nutné, slečna montbrécie se pak už bude objevovat každý rok. Je to dáma, která dává a dává a nečeká nic nazpět. I s velmi malou až žádnou péčÍ bude dále růst a zdobit zahradu svými krásnými květy.

210039_(2) aangepast.jpg

216639_aangepast.jpg

Ohnivá rodina

Montbrécie je dostupná ve hřejivých odstÍnech žluté, oranžové a červené. Co jiného by mohlo vytvořit žhavý záhonek? Některé kultivary majÍ velké květy a jiné zase menšÍ, některé jsou jednobarevné a ostatnÍ dvoubarevné. Dokonce majÍ i různou výšku. NejoblÍbenějšÍm kultivarem z této ohnivé rodiny je montbrécie „Lucifer“. Když ji zasadÍte do trsu, jejÍ ohnivá červenooranžová krása vytvořÍ úplnou explozi barvy.

223524_(1) aangepast.jpg 221095_(2) aangepast.jpg

Co byste měli vědět?

  • Věděli jste, že se po květech vytvořÍ okrasné bobule? Z jedné rostliny tak můžete zÍskat dva báječné prvky.
  • Na podzim ji můžete u země odřÍznout, ale nenÍ to naprosto nutné. V každém přÍpadě na jaře z hlÍzy vyrazÍ nové výhonky.
  • Montbrécie vypadá také krásně ve váze. Někdy můžete zkusit odřÍznout několik stonků a dát je do vázy.
  • NižšÍ a celistvějšÍ odrůdy montbrécie se zase skvěle hodÍ do květináčů nebo truhlÍků.