Montbrécie: pořádná záplava energie!

Barvy montbréciÍ

Montbrécie přidajÍ do vašÍ zahrádky pořádnou porci barev. Původně byly odrůdy montbréciÍ jen oranžové, ale nynÍ si můžete vybrat z celé škály barev, od žlutooranžové po šarlatově červenou. Jejich ohnivé odstÍny budou na vašÍ zahrádce přitahovat pozornost. Celý dojem ještě zvýšÍ jejich vysoký, elegantnÍ rozkvět, který se skládá ze spousty květů na jednotlivých latách.

210039.jpg

Montbrécie milujÍ slunÍčko

Montbrécie (Crocosmia) se řadÍ mezi cibulky kvetoucÍ v létě. Jejich cibulky (ve skutečnosti jsou to hlÍzy) se sázÍ na jaře. Určitě si pro ně vyberte nějaké slunné mÍsto, neboť montbrécie jsou zavilými vyznavačkami kultu boha slunce. No a to je vše. PrvnÍ pupeny se objevÍ v létě. Jakmile se otevřou, nastane ohňostroj barev.

88348.jpg 205920.jpg

Montbrécie ve velkolepém stylu

Chtěli byste oslavit léto na své zahrádce skutečně barevnou podÍvanou? Pak přidejte montbrécie k ostatnÍm letnÍm cibulovinám, které kvetou od poloviny až do pozdnÍho léta, jako jsou napřÍklad jiřiny a mečÍky. Montbrécie můžete použÍt také k barevnému tónovánÍ. Můžete napřÍklad zasadit ohnivě rudé montbrécie s převážně modrofialovým okrajem. Výsledný efekt je skutečně velkolepý: opravdový výbuch energie!

205920.jpg 210203.jpg

Kombinace montbréciÍ

Různorodost vaši zahradu oživÍ a zapůsobÍ jako magnet pro oko. Můžete jÍ dosáhnout nejen střÍdánÍm barev, ale i tvarů květin. Dlouhé stonky montbréciÍ krásně kontrastujÍ s plochými letnÍmi květinami, jako jsou řebřÍček (Achillea) a záplevák (Helenium).

223509.jpg 223535.jpg

ZajÍmavá fakta o montbréciÍch

  • Zasaďte si pár montbréciÍ navÍc ve slunné části zahrady, kde pěstujete květiny do vázy. Řezané montbrécie vám totiž vydržÍ opravdu dlouho.
  • Po výkvětu lata vytvořÍ krásné bobule, které vám oznámÍ přÍchod podzimu. Ty si můžete užÍt také!
  • Většina odrůd montbréciÍ dokáže zimu snadno přežÍt, pokud máte zahrádku dobře odvodněnou. Takže napřesrok se zase můžete těšit na dalšÍ záplavu barev.