Nádherný svět narcisů

JarnÍ kvÍtÍ

Narcisy (Narcissus) jsou skutečně jarnÍm kvÍtÍm, které rozveselÍ zahradu v době, kdy ostatnÍ rostliny, stromy a keře ještě spÍ. Čeleď narcisovitých se skládá z mnoha druhů. NejmenšÍ rostliny dorůstajÍ výšky deseti centimetrů, největšÍ až šedesáti centimetrů. Stejně jako výška se lišÍ i velikost jejich květů. A nenechte se zmást: nejsou jen žluté. Barva květů může být v jakémkoli odstÍnu bÍlé, žluté nebo oranžové. Tolik rozmanitosti!

Odrůdy

Čeleď narcisovitých je obrovská a zahrnuje asi třicet pět různých odrůd. NejznámějšÍmi odrůdami jsou narcis žlutý, narcis velkokorunný a narcis malokorunný. Velké množstvÍ různých odrůd lze rozdělit na přibližně 23 000 variant a kultivarů. Z toho jde člověku hlava kolem! Pro lepšÍ přehled o různých tvarech, barvách a vůnÍch si zde můžete přečÍst o dvanácti hlavnÍch skupinách:

HybridnÍ narcis sukničkový

Tento frivolně vyhlÍžejÍcÍ narcis se nazývá také spodničkový a vyniká poměrně velkými korunami a malými okvětnÍmi lÍstky. Zdá se, že tyto květiny vytrubujÍ do světa nepřetržitou hudbu.

Narcis brambořÍkový

Tento narcis má poněkud vztyčené okvětnÍ lÍstky. A když se podÍváte pozorně, uvidÍte, že svůj květ s úctou mÍrně sklánÍ k zemi.

Dvojitý narcis

Půvabné dvojité narcisy nabÍzejÍ dvojnásobnou radost. Na každém stonku vytvářejÍ jeden nebo vÍce květů s dvojitými okvětnÍmi lÍstky, dvojitými trubkami a někdy dokonce s obojÍm!

Narcis velkokorunný

Na každém stonku narcisu velkokorunného vyroste jeden výrazný květ. Tyto květy vypadajÍ jako narcisy žluté, ale jejich koruna je o něco delšÍ.

Narcis okolÍkatý

Tento veselý malý narcis vytvářÍ trsy s až pěti květy na jednom stonku. Květy jsou křehké a nádherně vonÍ.

Narcis malokorunný

Tento veselý narcis má květy velmi podobné narcisům žlutým, ale s kratšÍmi korunami.

Narcis bÍlý

Narcis bÍlý rozumÍ poezii přÍrody. Jeho malé žluté trubky s červeným lemem a zeleným srdcem nádherně kontrastujÍ se sněhově bÍlými okvětnÍmi lÍstky.

Narcis žlutý

Jedná se o divoký narcis, jednu z nejstaršÍch rostlin ze Stinzenu. Kontrast mezi světle žlutými okvětnÍmi lÍstky a jasně žlutou korunou je krásný a nápadný. Květ trochu opadá.

Narcis edinburský

Tento krasavec je také známý jako narcis motýlÍ. VytvářÍ mnohočetné květy s korunami pro jejich lÍmce, které jsou hluboce rozdělené a téměř ležÍ na okvětnÍch lÍstcÍch.

Narcis taceta

Pokud chcete mÍt spoustu květů, je vynikajÍcÍ volbou velkorysý narcis taceta. Jeho pevné stonky vytvářejÍ až dvacet často voňavých květů.

Narcis trojmužný

ElegantnÍ narcis přezdÍvaný Andělské slzy vytvářÍ dva nebo vÍce květů na stonku. Nápadné je, že vnějšÍ okvětnÍ lÍstky se půvabně ohýbajÍ vzhůru.

Narcis divoký

Tyto narcisy majÍ velké trubky, které jsou stejně dlouhé nebo delšÍ než okvětnÍ lÍstky.

SázenÍ

Pokud chcete mÍt na zahradě tyto svěžÍ a veselé květiny, vysazujte je na podzim, od zářÍ do prvnÍch mrazů. Narcisy rostou v jakémkoli druhu půdy. Dbejte na to, abyste je umÍstili na dobře odvodněné mÍsto. PřÍlišná vlhkost způsobuje hnilobu. Nejraději majÍ slunné stanoviště, ale dařÍ se jim i v polostÍnu. V závislosti na odrůdě je sázejte 12–20 cm hluboko na vzdálenost 10–15 cm.

Užitečné informace

  • Narcisy jsou naturalizované cibuloviny. To znamená, že se jejich počet bude každoročně zvyšovat; nemusÍte pro to nic dělat.
  • PrvnÍ odrůda byla v Nizozemsku vyšlechtěna v roce 1601: Narcis „Campernelle“.
  • Kvetou od února do konce května a každý narcis si vybÍrá svůj individuálnÍ okamžik.
  • Narcisům se dařÍ i v květináčÍch. Zajistěte správnou drenáž tÍm, že na dno květináče umÍstÍte střepy a uděláte do něj otvor.
  • Odstřihněte odkvetlé květy, aby nespotřebovávaly energii na tvorbu semen. Listy byste však neměli odstraňovat, protože z nich cibule zÍskává živiny pro přÍštÍ rok.

216847_aangepast.png

216896_aangepast.png

226378_aangepast.png