Natrhejte si květiny na vlastní zahrádce

Vhodná zahrádka

VlastnÍ zahrádku řezaných květin si můžete vytvořit prakticky kdekoli. Na mÍstě nezáležÍ, protože květiny do vázy porostou všude: na zeleninovém záhonku, na městské zahrádce, na venkovské zahradě, a dokonce i na balkóně nebo na terase. Jediné, co potřebujete, je záhonek nebo truhlÍk s dostatečným přÍstupem slunečnÍho světla, dÍky kterému mohou rostliny bohatě kvést.

210143.jpg 210152.jpg

Proč právě letnÍ cibuloviny?

LetnÍ cibuloviny se do zahrádky na řezané květiny skvěle hodÍ, protože na rozdÍl od ostatnÍch rostlin tvořÍ ohromné množstvÍ květů už během svého prvnÍho vegetačnÍho obdobÍ. Pokud si letnÍ cibuloviny správně vyberete, můžete si své vlastnÍ květy sklÍzet od června až do řÍjna. Co může být lepšÍho? A v neposlednÍ řadě: letnÍ cibuloviny nabÍzÍ široký výběr nádherných tvarů, velikostÍ a barev.

Výběr

Do zahrádky na řezané květiny se hodÍ téměř všechny letnÍ cibuloviny. Vyberte si třeba květiny ve svých oblÍbených barvách. Nebo snad potřebujete trochu inspirace? Asi nejvděčnějšÍ letnÍ cibuloviny jsou jiřiny, protože tvořÍ velké, okázalé květy, které vydržÍ až do prvnÍch mrazÍků. Nebo si vyberte mečÍky, kaly, lilie či montbrécie. Nádherné květy vám poskytne úplně každá z nich.

219045.jpg 221289.jpg

SázenÍ a trhánÍ

A co přesně byste měli udělat, než si budete moci natrhat své květiny? NejdřÍve byste si měli pořÍdit nějaké výjimečné odrůdy co nejkrásnějšÍch barev. Dobře nakoupÍte v zahradnÍch centrech, obchodech pro domácÍ kutily a na internetu. Pak už je stačÍ jen zasadit, pár týdnů počkat… a pustit se do sklÍzenÍ vašÍ úrody!

  1. LetnÍ cibuloviny byste měli sázet na jaře, jakmile již nehrozÍ mrazÍky. IdeálnÍm obdobÍm jsou měsÍce duben a květen.
  2. Vzhledem k tomu, že letnÍ cibuloviny majÍ raději slunná mÍsta, umÍstěte je tak, aby se mohly slunit celý den. DalšÍm faktorem, který je nutné vzÍt v úvahu, je jejich výška. Vysoké květy letnÍch cibulovin budou nejlépe vypadat v pozadÍ a nižšÍ odrůdy vpředu.
  3. Zkypřete půdu pomocÍ lopatky nebo rýče a odstraňte plevel a malé kameny.
  4. UmÍstěte cibuloviny opatrně do půdy; většina musÍ být zasazena dvakrát hlouběji, než je výška jejich cibulek. Výjimku tvořÍ hlÍzy jiřin. Ty se sázÍ přÍmo pod povrch půdy, jelikož potřebujÍ k růstu teplo slunce.
  5. LetnÍm cibulovinám se bude dařit nejen na zahradě, ale také v květináčÍch a truhlÍcÍch na terasách nebo balkonech. Za tÍmto účelem naplňte velký květináč nebo truhlÍk s otvory ve spodnÍ části dostatečným množstvÍm kompostu, aby mohly hlÍzy a cibulky růst.
  6. Po zasazenÍ je pořádně zalijte, abyste nastartovali jejich růstový sprint.
  7. Během kvetenÍ nezapomeňte půdu zalévat vždy, když je suchá. Během horkých dnů letnÍ cibuloviny velmi ocenÍ večernÍ zalévánÍ.