Pokud chcete mít jiskrné jaro, začněte sázet květinové cibulky už teď

PoslednÍ podzimnÍ slunce

Věřte nebo ne, ale pokud chcete mÍt brzy na jaře zahradu jak obrázek, nemusÍte se lopotit na prochladlé zahradě pod zimnÍm nebem. Květinové cibulky je potřeba sázet mnohem dřÍve: už na podzim. Aby totiž mohly nakonec vykvést, potřebujÍ růst za studeného zimnÍho počasÍ. Proto je ideálnÍ je sázet, právě když venku začÍná být už přÍliš chladno na to tam sedět, ale ještě ne přÍliš na to, abyste si nemohli při jejich sázenÍ užÍt poslednÍ paprsky podzimnÍho slunce. Potom už stačÍ jen jÍt zpátky do tepla a čekat, až na vašÍ zahradě vznikne ráj barev. Je to snadné jako napočÍtat do třÍ!

PotěšenÍ od ledna do července

Věděli jste, že prvnÍ cibulnaté květiny mohou vykvést už v lednu? V tu dobu zahájÍ cibulkovou sezónu sněženky. V únoru je následujÍ bÍlé, fialové a žluté krokusy a zářivě modré ladoňky (Chionodoxa). Potom už je to neustálá záplava dalšÍch druhů cibulnatých květin, které kvetou až do poloviny léta. PoslednÍmi jsou okrasné druhy česneku (Allium), které kvetou v červenci. Chtěli byste se dozvědět vÍce o tom, které cibulnaté květiny si vybrat a kdy přesně vykvetou? Navštivte naše stránky www.bulb.com a začněte plánovat barevný koncert na své zahradě.

219603A.jpg 222453A.jpg

44768A.jpg 223428A.jpg

SázenÍ cibulovin ve 4 krocÍch

Léto skončilo, pomalu se ochlazuje a zahrada se připravuje na zimu. Od řÍjna do prosince je ideálnÍ doba na sázenÍ cibulnatých květin. Jak na to? Může se to zdát složité, ale dá se to zvládnout v pouhých čtyřech krocÍch.

  1. Nejprve zkypřete půdu pomocÍ rýče v mÍstě, kam chcete zasadit květinové cibulky
  2. Vykopejte otvor pomocÍ rýče nebo sazečky cibulek.
  3. Do nich zasaďte cibulky špičatou stranou nahoru a oblou stranou dolů. Mezi cibulkami dělejte mezery o trojnásobku průměru cibulky a jako hloubku pro zasazenÍ použijte trojnásobek výšky cibulky.
  4. Zahrňte jamku zeminou, kterou jste předtÍm vykopali, a zlehka utlačte povrch.

219196A.jpg

Tipy a triky

  • Nezapomeňte, že se květinové cibulky musÍ zasadit, než půda poprvé zmrzne. Cibulnatým květinám snÍh nedělá potÍže a naopak je izoluje a chránÍ před mrazem.
  • Věděli jste, že se květinové cibulky mohou sázet ve vrstvách? V jednom mÍstě zahrady nebo v květináči tak může postupně vykvést několik druhů květin po sobě. ŘÍká se tomu „lasagnové“ záhony a sázenÍ.
  • Cibulkové květiny také mohou snadno růst a kvést v květináči. V takovém přÍpadě je důležité, aby byl květináč dost hluboký a ve dnu měl otvor pro odváděnÍ nadbytečné vody. Pak je už potřeba jen půdu v květináči udržovat vlhkou, aby se květinové cibulky nevysušily.