Potěšte své smysly vonnými letními cibulovinami

UžÍvejte si je!

LetnÍ kvetoucÍ cibuloviny se obvykle kupujÍ podle barvy květů. Ale nabÍdnout mohou i něco dalšÍho – vůni! Krásná vůně květin nenÍ náhodou – lákajÍ na ně včely, čmeláky a motýly, kteřÍ se postarajÍ o opylenÍ květů. Kromě hmyzu si však vůně užÍvajÍ i lidé. Zasaďte si letnÍ kvetoucÍ cibuloviny a dopřejte si úchvatný zahradnÍ zážitek. Brzy zjistÍte, že dÍky kombinaci krásného vzhledu a vůně bude každá návštěva vašÍ zahrádky opravdovým potěšenÍm.

Jak to funguje

Vlivem světla a tepla letnÍ kvetoucÍ cibuloviny vytvářejÍ živiny a navÍc i vůně. Ty jsou ukládány do speciálnÍch buněk. Když se tyto voňavé buňky otevřou, jejich aromatické látky se uvolnÍ. Pevné nebo kapalné látky se pak přeměnÍ na plyny. A jak se tyto aromatické látky vypařujÍ do vzduchu, my je můžeme cÍtit. Proto neváhejte, zasaďte si letnÍ kvetoucÍ cibuloviny a zahalte se na celé léto do nádherných vůnÍ.

Typ vůně

Vůně jsou osobnÍ záležitost, proto si vyberte ty, které máte rádi vy sami. Některé letnÍ cibuloviny vonÍ jemněji, jiné jsou zase velmi intenzivnÍ. Na zahradě se však vůně nekumulujÍ a proto je výsledný dojem vždy velmi přÍjemný. Mezi pět nejkrásněji vonÍcÍch letnÍch cibulovin patřÍ:

1. Lilie (Lilium):

OrientálnÍ lilie majÍ sladkou a smyslnou vůni, hybridnÍ lilie druhu speciosum vonÍ po vanilce a asijské lilie jsou zase jemnějšÍ.

247702_aangepast.jpg

2. Habešský mečÍk (Gladiolus murielae):

S habešským mečÍkem si můžete užÍvat elegantnÍ a sladkou vůni.

23195_aangepast.jpg

3. Frézie:

Vůně různých odrůd fréziÍ může být lahodně sladká i velmi kořeněná. Některé odrůdy vonÍ velmi intenzivně, jiné jsou spÍše jemnějšÍ.

222632_aangepast.jpg

4. Hymenocallis:

Amarylka hymenocallis vás potěšÍ jemnou a sladkou vůnÍ.

209990_aangepast.jpg

5. KřÍn:

KřÍn vám nabÍdce silnou a sladkou vůni.

41256_aangepast.jpg

Věděli jste?

  • Pokud si chcete ve svém zeleném koutku vůně vychutnat naplno, zjistÍte, že většinu vůnÍ na zahradě ucÍtÍte odpoledne, za slunečného dne při jemném vánku. Takovou chvÍli si vychutnejte!
  • Květiny vonÍ obzvlášť krásně, pokud je zasadÍte poblÍž zdi, na kterou svÍtÍ slunÍčko. Teplo stimuluje uvolňovánÍ vůně.