Používání květinových cibulek k přilákání motýlů do vaší zahrady

Sladké odměny

Mnoho cibulových květin (jméno dané květinám vyrůstajÍcÍm z květinových cibulek) přitahuje motýly. Je to kvůli velkému množstvÍ nektaru nacházejÍcÍmu se v jejich květech. Motýli milujÍ nektar. Nektar je sladká sirupovitá tekutina obsahujÍcÍ cukry, proteiny a vitamÍny. Většina motýlů ženského pohlavÍ potřebuje tyto živiny k nakladenÍ vajÍček. A zatÍmco se jejich barevná křÍdla mihotajÍ od květiny ke květině, motýli tak opylujÍ navštÍvené květiny. Je to ideálnÍ situace!

213849-aangepast.jpg

Jak můžete vytvořit obchod se sladkostmi pro motýly?

Abyste přitáhli motýly do své zahrady, potřebujete tři věci: sladkosti v podobě nektaru a také slunce a ochranu před větrem. Motýli jsou studenokrevná stvořenÍ, která potřebujÍ k létánÍ teplo. Toho dosahujÍ roztaženÍm svých křÍdel na slunném mÍstě mimo dosah větru. Pravděpodobně jste to už viděli, když se motýl slunÍ na plotě nebo kameni. Vytvořte svůj obchod se sladkostmi zasazenÍm květinových cibulek, o kterých je známo, že přitahujÍ motýly:

Chionodoxa – ladonička

Tyto veselé drobné hvězdicovité květiny jsou dostupné v modré, růžové, bÍlé a šeřÍkové. Kvetou od: února do března.

Krokus

Tohle je jedna ze známějšÍch květinových cibulek. Jejich květy se zavÍrajÍ na noc a když je zamračeno. Kvetou od: února do března.

Scilla siberica – ladoňka sibiřská

Tyto úžasné drobné květiny připomÍnajÍ ladoničky. VyskytujÍ se v modré i bÍlé variantě. Kvetou od: února do dubna.

Hyacinthus – Hyacint

Jeho malé vlnité jednotlivé květy a třpytivé jarnÍ barvy činÍ z hyacintů dokonalou volbu na jarnÍ menu pro motýly. A jejich vůně je nádherná. Kvetou od: března do května.

Muscari – modřenec

Tato drobná rostlina vytvářÍ hroty naplněné drobnými kulovitými květy, které majÍ pižmovou vůni. VyskytujÍ se v modré, fialové i bÍlé variantě. Kvetou od: března do května.

Allium – okrasné cibule

Jediné kulovité květenstvÍ vytvořené cibulkou Allium je ve skutečnosti tvořeno mnoha drobnými květy. Jsou dostupné v široké řadě barev, druhů a velikostÍ. Kvetou od: dubna do června.

Hyacinthoides – hyacintovec španělský

Jeho modré zvonovité květy jsou uspořádány ve shluku na odolných stoncÍch. Kvetou od: května až června.

Nectaroscordum – sicilský medový česnek

Jeho jedinečné zvonovité květy se ladně kolébajÍ v malých shlucÍch z vysokých květinových stonků. Kvetou od: května až června.

PotěšenÍ rok za rokem

SázenÍ květinových cibulek společně s velkými skupinami vytvářÍ nádherný vzhledový efekt. Ale je také hezké sázet ve skupině vÍce než jeden druh společně. Skvělým přÍkladem podobné kombinace jsou ladoňky sibiřské společně s talovÍny a sněženkami. Tento obchod se sladkostmi poroste a bude kvést rok za rokem. Nezapomeňte však nechat listy zcela odumřÍt, což umožnÍ cibulce uložit dostatek živin k vytvořenÍ působivé květinové přehlÍdky dalšÍ rok.

ZajÍmavá fakta

  • MnožstvÍ nektaru produkovaného květinami se lišÍ mezi jednotlivými druhy rostlin, ale také závisÍ na faktorech jako je vlhkost a slunečnÍ svit. To je důvod, proč může toto množstvÍ u jedné květiny kolÍsat i v průběhu dne!
  • Motýli majÍ dlouhé sosáčky, které jim umožňujÍ dosáhnout na nektar v květinách, na které včely a čmeláci nedosáhnou svými kratšÍmi jazýčky.
  • Motýli přežÍvajÍ přes zimu jako dospělÍ motýli, jako kukly v kokonech, jako housenky nebo vajÍčka. Žluťásek řešetlákový, babočka kopřivová a babočka pavÍ oko jsou přÍklady motýlů, kteřÍ přežÍvajÍ zimu jako dospělÍ. U této skupiny je nektar z rostlin jejich prvnÍ stravou po probuzenÍ z hibernace. Je to také dobrý důvod k zasazenÍ časně kvetoucÍch cibulek.

202286-aangepast.jpg 217081-aangepast.jpg

217160-aangepast.jpg 220009-aangepast.jpg

220392-aangepast.jpg 220417-aangepast.jpg

23352-aangepast.jpg 217151-aangepast.jpg