Tropická atmosféra s dosnou: letní cibulovina roku

Krásné pozadí

Samotné listy dosny jsou úchvatné. Mladé listy jsou srolované, ale pak se rozvinou do šířky a mají zelenou nebo čokoládově hnědou barvu. Zelené listy připomínají banánové listy. Listy dosny jsou často pestrobarevné. Svým exotickým vzhledem tvoří krásné pozadí pro ostatní rostliny a květiny na zahradě.

Mnoho odrůd

První květy tohoto tropického překvapení se objeví v červenci. Až do října se tyčí nad listy v červené, oranžové, žluté, bílé nebo růžové barvě. Některé květy jsou dokonce vícebarevné: například skvrnité nebo s barevnými okraji. Dosna je k mání ve vyšších a nižších nebo trpasličích odrůdách. 

Jak je sázet?

Dosna má hlízovité oddenky: podzemní stonky, v nichž se ukládají zásoby potravy. Měly by se vysazovat v dubnu nebo květnu, jakmile se půda po zimě trochu prohřeje. Dosna se cítí dobře na okrajích záhonů i ve velkých květináčích. Vyberte chráněné místo na slunci nebo v polostínu: čím více slunce, tím bohatší kvetení. Udělejte mělkou jamku o průměru asi 10 cm. Oddenek položte tak, aby „očka“ (růstové body) směřovala vzhůru, a poté jej zasypte zeminou a zalijte.

Péče

Rostlina poroste sama od sebe. Konečná výška se pohybuje od 50 cm do více než 2 metrů. Dosna obvykle nepotřebuje podporu. Vděčně však přijímá hnojivo ve formě organického hnoje. A pokud odkvetlé květy odstraníte, dosna bude dál vytvářet nová poupata. Na ponechaných větvích vyrostou elegantní semenné lusky. Takové větve lze odříznout a dát do vázy.

Přezimování

Dosny pocházejí z Jižní Ameriky. Za mírného zimního počasí klidně přezimují venku. Na podzim poskládejte listy, které začínají odumírat, a v případě potřeby naneste vrstvu slámy. Pro přezimování mimo půdu vykopejte oddenky a uložte je na chladném místě, kde nebude mrznout. Další jaro je můžete jednoduše znovu vysadit a začít cyklus znovu.

Zajímavá fakta

  • Pojmenování kana pochází z řeckého slova kanna, což znamená „rákos“. Dosna také bývá nazývána lilie kana, ačkoli ve skutečnosti lilií není.
  • Dosna má vlastní rod a náleží do čeledi dosnovité.
  • V Thajsku je zvykem dávat květ dosny jako dárek ke Dni otců a ke Dni matek.
  • V některých zemích se semena dosny používají k výrobě růženců.

23232_aangepast.jpg  223771_aangepast.jpg

41329_aangepast.jpg

88346_aangepast.jpg