Trvalé cibuloviny: jak je jednou zasadíte, budou vám dělat radost celé roky

Růstový cyklus trvalek

Cibuloviny, které kvetou každý rok, se nazývajÍ trvalé cibuloviny. Po vykvetenÍ je vhodné nechat tyto cibuloviny v klidu v zemi, aby měla jejich stavba (stonek a listy) dostatek času odkvést a cibulky pod zemÍ se mohly připravit na růst v dalšÍ sezóně. Jinými slovy, majÍ stejný růstový cyklus jako jiné trvalky. Některé dokonce svůj počet zvýšÍ, protože se jejich cibulky pod zemÍ rozmnožujÍ. NenÍ to skvělé?

Odrůdy cibulovin

NabÍdka trvalých cibulovin je opravdu široká, je tu napřÍklad veselá sasanka rozkošná (Anemone blanda), lehkovážná ladonička (Chionodoxa), zábavné modřence (Hyacinth) a bohatě kvetoucÍ puškinie ladoňkovitá (Puschkinia). Mezi trvalé kvetoucÍ cibuloviny, které se časem rozmnožujÍ, patřÍ klidné sněženky (Galanthus), barevné narcisy (Narcissus), modře zbarvené ladoňky (Scilla) a voňavé bledule jarnÍ (Leucojum vernum).

SázenÍ

Pokud si chcete tyto květy užÍvat už na jaře, nezapomeňte jejich cibulky zasadit teď na podzim. Dávejte pozor, abyste to stihli před prvnÍm mrazem. Dejte jim mÍsto mezi ostatnÍmi trvalkami na záhonech, v truhlÍcÍch, na trávnÍku, mezi půdokryvnými rostlinami a pod listnatými keři a živými ploty. Pokud je zasadÍte do trávy, počkejte se sečenÍm až do chvÍle, kdy jim zežloutnou listy. Cibulky totiž čerpajÍ svou výživu z listů, aby se připravily na dalšÍ sezónu.

207292_aangepast.jpg 248391_aangepast.jpg

247154_aangepast.jpg

212140_aangepast.jpg