Udělejte si útulno s amarylkou

Útočiště

Spolu s podzimem přicházÍ i naše potřeba uchýlit se do bezpečÍ našich domovů. To funguje nejlépe, když máme doma útulnou a hřejivou atmosféru, ve které se můžeme pohodlně odpojit od vnějšÍho světa. Amarylky jsou přirozenými a fascinujÍcÍmi tvůrci atmosféry – majÍ magickou schopnost doslova učarovat celému domu dÍky svému podivuhodnému růstu a nádherným květům.

Milá překvapenÍ

Cibulka amarylky vypadá už na prvnÍ pohled úchvatně, a právě kvůli jejÍmu vznešenému vzhledu na ni máme vysoká očekávánÍ. V tomto přÍpadě klidně můžete věřit svému prvnÍmu dojmu! Když tato fantastická cibulka začne růst, ohromÍ vás svým donekonečna rostoucÍm stonkem. Vrcholem celého představenÍ je, když se na scénu dostavÍ nádherné květy.

Třpytivá

Název „amaryllis“ pocházÍ se starořeckého slova amarusso, což znamená „třpytÍm se“. NenÍ to přesné? Dnes existuje vÍce než sedmdesát různých odrůd. Tou nejznámějšÍ je červená, ale květy amarylky mohou být i bÍlé, oranžové, růžové a krémové. Některé květy jsou obrovské, jiné jsou jemné a elegantnÍ. Transformace z cibulky v květinu je však ohromujÍcÍ u každé z těchto odrůd.

Péče

Pokud si chcete svojÍ amarylku užÍvat co nejdéle, přečtěte si následujÍcÍ tipy:

  • Než začne cibulka amarylky růst, musÍte ji nejprve probudit. To nenÍ těžké. StačÍ ji na hodinu vložit do nádoby s vlažnou vodou. DÍky vodě začnou vyrůstat kořeny.
  • Poté cibulku amarylky můžete zasadit do květináče naplněného zahradnickým kompostem, prostě ji vložit do mělké misky nebo do nádoby nad vodu.
  • Amarylkám svědčÍ teplé prostředÍ, ideálnÍ je pokojová teplota mezi 20 a 24 stupni.
  • Nezapomeňte také na dostatek světla. Kdyby jej měla moc málo, stonek by vyrostl přÍliš vysoko a potřeboval by podpěru.

Užitečné informace

  • IdeálnÍ dostupnost amarylky je od listopadu do dubna.
  • Na jednom stonku může vyrůst od čtyř do šesti obrovských květů. ČÍm většÍ je cibule, tÍm vÍce květů bude mÍt.
  • Latinský název amarylky je Hippeastrum.

247772_aangepast.jpg 247820_aangepast.jpg

247824_aangepast.jpg 247813_aangepast.jpg