Udělejte si zahrádku zelenější pomocí letních cibulovin

Výhody

Když porovnáte vydlážděnou zahrádku se zahrádkou porostlou zelenÍ, všimnete si, že ta zelenějšÍ má dalšÍ výhody. Zahrádka s hustým zeleným porostem absorbuje vÍce vody, takže dopady silných dešťů nebudou tak zlé. Zeleň také zahradu ochlazuje, poskytuje potravu hmyzu, napřÍklad včelám a motýlům, a vytvářÍ útočiště pro drobnou zvěř, jako třeba pro ježky a ptáky. LetnÍ cibuloviny do kategorie zeleně neodmyslitelně patřÍ, protože podporujÍ biodiverzitu.

Nektar

Chcete-li na své zahrádce rozšÍřit biodiverzitu, je důležité, abyste na nÍ měli rostliny bohaté na nektar. Nektar je sladká látka v květinách, na které si hmyz rád pochutnává. LetnÍ cibuloviny s otevřenými květy hmyzu nabÍzejÍ snadný přÍstup k jejich oblÍbenému nektaru. Vzpomeňte si napřÍklad na jiřiny, gladioly (Gladiolus), frézie, chocholatice (Eucomis) a šuškardy (Liatris). Tyto letnÍ cibuloviny můžete sázet od března do května a pak se můžete těšit na záplavu květů od června až do řÍjna.

Rady:

  • Pokud chcete vÍce zeleně, jde to i bez zahrádky. LetnÍm cibulovinám se dobře dařÍ i v květináčÍch nebo v truhlÍcÍch, které si můžete umÍstit na balkón nebo na terasu.
  • Motýli nemajÍ rádi průvan a vÍtr. Proto je lepšÍ letnÍ cibuloviny sázet na chráněná mÍsta.
  • LetnÍ cibuloviny se také hezky kombinujÍ s keři, trvalkami a okrasnými trávami.
  • Věděli jste, že motýli, čmeláci i včely majÍ své oblÍbené květiny? Zasaďte si proto na zahrádku vÍce různých typů letnÍch cibulovin bohatých na nektar.
  • LetnÍ cibuloviny nejsou odolné proti mrazu. Proto je na podzim ze země vyryjte a uschovejte je, nebo si na jaře kupte nové cibulky.

243545_(2) aangepast.jpg

218881_aangepast.jpg 210439_aangepast.jpg