Žádané papouščí tulipány

Vysoce žádané

PapouščÍ tulipány byly v 17. stoletÍ častým námětem mnohých maleb. V roce 1665 po nich lidé doslova šÍleli, chtěli je úplně všichni. A také proč ne? PapouščÍ tulipány jsou koneckonců jedinečným živoucÍm uměleckým dÍlem, jeden krásnějšÍ než druhý. Je na ně úžasný pohled, i poté, co dosáhly vrcholu kvetenÍ. NenÍ divu, že byl jejich název odvozen od jednoho z nejbarevnějšÍch ptáků: papouška. I když jsou k dispozici v mnoha jednobarevných variantách, nejvÍce pozornosti se pravděpodobně dostává jejich dvoubarevným verzÍm. Jedinečným znakem je jejich malá zelená část, kterou najdete na každém květu.

SpontánnÍ mutace

PapouščÍ tulipány jsou takovým malým dárkem od Matky přÍrody. ZvláštnÍ tvary jejich květů totiž nejsou výsledkem umělého šlechtěnÍ, ale vznikly spontánnÍ mutacÍ normálnÍho tulipánu. Jejich impozantnÍ květy, kterými jsou pověstné, mohou mÍt až 12 cm v průměru a majÍ kontrastujÍcÍ černé tyčinky. OkvětnÍ plátky jsou zkroucené, nebo majÍ výrazně roztřepené okraje, a často se vyskytujÍ ve dvoubarevných variantách se žÍhánÍm nebo chaotickou směsicÍ barev. Nádherné skvosty do každé zahrady.

Klenoty vašÍ zahrady

Tyhle primadony si dávajÍ pěkně na čas, papouščÍ tulipány totiž kvetou až koncem dubna či začátkem května. Ale stojÍ zato si počkat. Pokud chcete odhalit jejich jedinečnost, dejte se do sázenÍ od zářÍ do prosince. Nezapomeňte je umÍstit na slunÍčko nebo do polostÍnu. Květy se objevÍ poté, co dlouhé, elegantnÍ stonky dosáhnou výšky až 50 centimetrů. Vlivem hřejivého slunečnÍho svitu se poupata začnou pomalu rozevÍrat, dokud zcela neodhalÍ své velké okvětnÍ plátky v zářivých barvách.

ZajÍmavá fakta

  • Věděli jste, že papouščÍm tulipánům se dobře dařÍ i v truhlÍcÍch a květináčÍch?
  • A pokud máte zeleninovou zahradu nebo zahrádku na řezané květiny, zasaďte si jich hodně a až budou poupata téměř kvést, dejte si je do vázy.

225545_aangepast.jpg 225568_aangepast.jpg

203014_aangepast.jpg 203357_aangepast.jpg

203455_aangepast.jpg 220139_aangepast.jpg