Zahrádka plná jasných hvězdiček

Staré paničky

Ipheion je malá, elegantnÍ cibulovitá rostlina, která zkrášlÍ každou zahrádku. JejÍ malé hvězdicovité květy mohou být bÍlé, šeřÍkově růžové nebo modré. V nizozemštině majÍ poněkud legračnÍ název: Oude Wijfjes neboli Staré paničky. Název pocházÍ od dámy, která je pěstovala, a už jim prostě zůstal.

220416.jpg

Cibulovina, která se snadno pěstuje

Ipheion nenÍ náročná květina. Jen je třeba pamatovat na to, že je pro ni třeba vybrat mÍsto na slunci nebo v polostÍnu. Zasaďte je asi 5 centimetrů od sebe do půdy, která nenÍ přÍliš mokrá. Z jediné cibulky může vyrůst pět stonků! Jejich kvÍtka se budou nádherně vyjÍmat na kraji záhonu nebo na trávnÍku. Ale ipheionu bude svědčit i květináč nebo mÍsto mezi kameny na skalce. Zasaďte je do listopadu na správné mÍsto a zbytek nechte na přÍrodě. Rok za rokem vám budou dělat radost. Během několika let se tyto malé cibulky rozšÍřÍ a na vašÍ zahrádce vytvořÍ pěkné velké shluky, nebo dokonce celé minikoberce.

220402-aangepast.jpg 220399-aangepast.jpg

Přidejte vÍce jiskřenÍ

Ipheion je nÍzká rostlina. Proto ji nevysazujte vedle mnohem vyššÍch rostlin, které by ji mohly zadusit. Mezi jejÍ dobré společnÍky by mohl patřit modřenec, napřÍklad Muscari „Blue Spike“ nebo Muscari „Heavenly Blue“. Společně s ipheionem dajÍ vašÍ jarnÍ zahrádce vzhled okouzlujÍcÍ pohádkové nádhery. HodÍ se také k nÍzkým tulipánům (Tulipa kaufmanniana), zakrslým kosatcům (Iris reticulata) nebo modrým sasankám (Anemone blanda).

Zde je jen několik druhů ipheionu

Ipheion uniflorum

Tento druh produkuje bělavé kvÍtky se světle modrými pramÍnky. Výška: 15–20 centimetrů. ObdobÍ kvetenÍ: Březen – červen.

Ipheion uniflorum „Alberto Castillo“

Produkuje záplavu malých, sněžně bÍlých květů. Tyto květy jsou většÍ než květy jiných druhů ipheionu. Výška: 20 centimetrů. ObdobÍ kvetenÍ: Květen – červen.

Ipheion „Jessie“

„Jessie“ je k dispozici od roku 2003. Nádherné, malé modré květy. Výška: 10–15 centimetrů. ObdobÍ kvetenÍ: Květen – červen.

Ipheion „Tessa“

K dispozici od roku 2008. OkouzlujÍcÍ, malé šeřÍkově růžové květy. Výška: 10–15 centimetrů. ObdobÍ kvetenÍ: Květen – červen.

222704-aangepast.jpg 222688-aangepast.jpg

ZajÍmavá fakta

  • Ipheion se jednoduše přizpůsobÍ a snadno zvyšuje svůj počet produkovánÍm dalšÍch cibulek. Některé druhy lze rozmnožovat i pomocÍ semen.
  • Ipheion původně pocházÍ z BrazÍlie, Uruguaye, Argentiny a Peru, takže nenÍ divu, že tak miluje slunce.
  • Jeden druh, později pojmenovaný „Alberto Castillo“, byl objeven, jak roste v opuštěné zahradě v Buenos Aires. Pro trochu romantiky to stačÍ!
  • I když jeho listy a cibulky vonÍ při pomačkánÍ po česneku (ano, ipheion patřÍ do čeledi česnekovitých), jeho květy majÍ nádherně sladkou vůni.
  • Chceme vÍce! Když si rostlinky ipheionů dobře zvyknou, některé druhy budou jednoduše produkovat vÍce květů na podzim: milý přÍdavek!