Zahrádka z kvetoucích cibulovin na balkóně nebo na terase

Nemáte zahradu? NenÍ problém!

SázenÍ kvetoucÍch cibulovin do květináčů dává možnost užÍvat si na jaře tyto nádherné květiny úplně každému, i těm, kteřÍ nemajÍ vlastnÍ zahrádku. Vejdou se na jakýkoli, i sebemenšÍ balkón nebo terasu. Dokonce postačÍ i okennÍ parapet nebo práh. Když cibulky zasadÍte letos na podzim, můžete se těšit na rozkvetlý balkón či terasu hrajÍcÍ všemi barvami už následujÍcÍ jaro.

SázenÍ

KvetoucÍm cibulovinám se v květináčÍch dařÍ. Jak byste je ale měli sázet? Je důležité, aby byly květináče dost hluboké a ve dnu měly otvory pro odváděnÍ nadbytečné vody. Květináč by měl být hluboký alespoň trojnásobek výšky cibulky.

  1. Pro správný odtok vody vložte do spodnÍ části květináče vrstvu starých střepů z květináčů, hydroponických hliněných pelet nebo štěrku.
  2. Přes střepy, pelety nebo štěrk rozprostřete do květináčů vrstvu kompostu.
  3. Do kompostu zasaďte cibulky. Pokud toužÍte po pestrém výsledku, použijte vÍce cibulek než obvykle. V květináči je lze sázet blÍže k sobě než na zahradě: na vzdálenost menšÍ než průměr cibulky.
  4. Do květináčů nasypte přes cibulky vrstvu kompostu a pěkně ho upěchujte.
  5. Nakonec přidejte trochu vody.
  6. Až cibulky začnou na jaře vyrůstat, nesmÍte je nikdy nechat vyschnout. Právě dostatek vláhy stimuluje růst a kvetenÍ.
  7. Dávejte pozor, aby byly květináče chráněny před silným mrazem – zabalte je do slámy nebo bublinkového obalu. Během obdobÍ mrazů je můžete také uložit do kůlny nebo ke zdi domu a přikrýt je dekou.

VÍtr

Všem jarnÍm kvetoucÍm cibulovinám se dobře povede v truhlÍcÍch. Pokud je truhlÍk umÍstěný na velmi větrném mÍstě, osaďte jej kratšÍmi květinami, napřÍklad krokusem, ladoňkou sibiřskou (Scilla), ladoničkou (Chionodoxa), modřencem (Muscari) nebo mini narcisy (Narcissus). DÍky tomu, že nevyrůstajÍ moc vysoko, nebude je vÍtr tak snadno ohýbat ani se jen tak nezlomÍ.

Barvy

Pokud vám jde o výrazný barevný efekt, zasázejte si jeden druh kvetoucÍch cibulovin. Pokud chcete na zahradě vytvořit velká barevná pole ve žluté, červené, oranžové, růžové, fialové nebo bÍlé, pak jsou ideálnÍ tulipány (Tulipa), hyacinty (Hyacinthus) a narcisy (Narcissus). K dostánÍ jsou jak ve výrazných, tak i v jemných pastelových barvách a některé odrůdy majÍ dokonce dvě různé barvy na jedné květině! Vyberte své oblÍbené a nechte se ohromit jejich veselými květy.

SázenÍ ve stylu lasagne

Pokud si chcete vychutnávat své květiny co nejdéle, proč nezkusit sázenÍ ve stylu lasagne? To znamená sázet květinové cibulky ve vrstvách, jednu přes druhou, podobně jako byste vyráběli lasagne. NejranějšÍ květiny se objevÍ jako prvnÍ. Po nich následujÍ odrůdy, které kvetou později. DÍky postupnému kvetenÍ si můžete jejich květy užÍvat od ledna někdy až do konce května.

Balkonová zahrada s květináči s narcisy, tulipány, fritiliemi, bílými hrozny a lavičkou na balkoně. Inspirace pro balkon s cibulovinami květin vysazenými na podzim.

Žluté narcisy na balkoně v módním květináči, cibulky zasaďte na podzim a na jaře si užívejte balkon. Odpočívejte na balkoně s krásnými závěsnými květináči s modrými hrozny (muscari).