Zahradničení jako způsob meditace

Zpět ke kořenům

Věděli jste, že zahradničenÍ je procvičovánÍ pozornosti? Zahrada vás nutÍ vnÍmat všemi smysly – a to vás ovlivňuje vÍce, než si myslÍte. CÍtÍte se spojeni se svou zahradou, jako byste byli jejÍ součástÍ. A když se dáte do práce a zabořÍte ruce do hlÍny, jste si vÍce vědomi sami sebe. NenÍ divu, že se tomu někdy řÍká „uzemněnÍ“. Na zahradě máte také možnost zpomalit a vÍce vnÍmat život. SázenÍ kvetoucÍch cibulovin vám pomůže naslouchat svému vnitřnÍmu hlasu.

226448_aangepast.png

Stresový hormon

Vědci prokázali, že osoby, které se věnujÍ zahrádkářstvÍ, generujÍ stejné mozkové vlny, jaké generujÍ lidé při modlitbě nebo meditaci. MnožstvÍ kortizolu (stresového hormonu) v krvi také klesá, když vyměnÍte telefon, tablet či počÍtačové hry za motyku nebo hrábě. Chcete méně stresu? Odložte ta digitálnÍ zařÍzenÍ a vydejte se na zahrádku s kvetoucÍmi cibulovinami.

241788_aangepast.png 241793_aangepast.png

Reflexe

Jak ale funguje meditace? Během poklidných zahrádkářských činnostÍ si uvědomÍte metafory, odrážejÍcÍ váš život. Takové úvahy vám vlastně pomáhajÍ objasnit věci, se kterými se potýkáte v každodennÍm životě. Tyto postřehy se během poklidného sázenÍ kvetoucÍch cibulovin objevujÍ jakoby z ničeho nic. Jakmile odvedete pozornost z mysli na tělo, budete si vÍce uvědomovat, co se skutečně odehrává tady a teď.

226467_(1) aangepast.png

ZačÍnáme

Když se na sázenÍ kvetoucÍch cibulovin budete dÍvat jako na způsob meditace, vÍce se zapojÍte do koloběhu života. Doslova se stanete součástÍ toto, co jste zasadili, zalévali a sklÍzeli. Využijte tedy zahrádkářskou sezónu naplno a zasaďte cibulky už letos na podzim. Tato opakovaná činnost otevře vaši mysl a dodá vám energetickou vzpruhu. VybÍrejte si své kvetoucÍ cibuloviny pečlivě, sázejte je uvážlivě a pečujte o ně, jako byste se starali sami o sebe. A čeká vás ještě jedna odměna: na jaře nádherné květiny.

241807_aangepast.png

241816_aangepast.png