Zahradničení je zdravé: sázejte květinové cibulky

Jaký účinek majÍ rostliny

Profesor Roger Ulrich z Texaské univerzity prováděl výzkum účinku rostlin na lidi. Z výzkumu vyplynulo, že v přÍrodnÍm prostředÍ se lidé rychleji zotavujÍ ze stresu než v prostředÍ umělém. DÍky pobytu v blÍzkosti stromů, rostlin a květin mohou lidé rychleji dostat krevnÍ tlak a srdečnÍ tep zpět na normálnÍ úroveň. Jiná studie ukázala, že pacienti po chirurgickém zákroku se zotavujÍ lépe, když majÍ výhled na přÍrodnÍ prostředÍ. ZotavujÍ se rychleji, domů jdou dřÍve, potřebujÍ méně léků proti bolesti a méně si stěžujÍ na své přÍznaky. To je tedy něco! StačÍ být v přÍrodnÍm prostředÍ a má to takový vynikajÍcÍ účinek!

216369-aangepast.jpg

SpalovánÍ kaloriÍ

Na zahradničenÍ je pěkné to, že se mu obvykle věnujete pro potěšenÍ. Máte na sobě staršÍ pohodlné oblečenÍ, rýpáte se v hlÍně a do tváře se vám opÍrá slunce. A odměnou je vám nádherná, pestrobarevná zahrádka – která potěšÍ oko i nos. Ale to nenÍ vše. Také se vám dařÍ hubnout! Jak by ne, vždyť sázenÍm, setÍm a prořezávánÍm květin, rostlin a stromů spalujete 350 kaloriÍ za hodinu. KopánÍm a hrabánÍm spalujete ještě vÍce kaloriÍ než při jÍzdě na kole. Takže když po těžkém, napjatém dni přijdete domů a uděláte něco málo na zahrádce, je to skvělá odměna.

216391-aangepast.jpg 216401-aangepast.jpg

SázenÍ květinových cibulek

VenkovnÍ sezóna pomalu končÍ, ale nenÍ snad prima, že právě teď je ta vhodná doba pro sázenÍ květinových cibulek? Můžete rozjÍmat, spálit hodně kaloriÍ a zajistit, abyste přÍštÍ jaro byli jako prvnÍ odměněni barvami na zahrádce. Vhodnou dobou pro sázenÍ květinových cibulek je zářÍ až prosinec (před prvnÍmi přÍzemnÍmi mrazÍky). Pokud uplatnÍte tyto čtyři kroky, nemůžete udělat chybu.

  1. Nejprve zkypřete půdu pomocÍ rýče v mÍstě, kam chcete zasadit květinové cibulky.
  2. Vykopejte otvor pomocÍ rýče nebo sazečky cibulek.
  3. Do nich zasaďte cibulky špičatou stranou nahoru a oblou stranou dolů.
  4. Zahrňte jamku zeminou, kterou jste předtÍm vykopali, a zlehka utlačte povrch.

Rady

  • Hledáte inspiraci, pokud jde o výběr nebo kombinaci květinových cibulek? Pokud ano, určitě navštivte web www.bulb.com.
  • Věděli jste, že se květinové cibulky mohou sázet ve vrstvách? ŘÍká se tomu „lasagnové záhony“.
  • Pokud mÍsto zahrádky máte balkón nebo vnitřnÍ terasu, měli byste také vědět, že květinové cibulky dobře porostou i v květináčÍch a truhlÍcÍch. Nezapomeňte použÍt dostatečné množstvÍ zahradnického kompostu, aby si květinové cibulky mohly uchovat dostatek vláhy.

216383-aangepast.jpg