Žlutě kvetoucí letní cibuloviny pro veselou zahradu

Rajská zahrada

Takový je trend: ze zahrad s dlážděnými plochami se pomalu stávajÍ zelené oázy. To proto, že si čÍm dál tÍm vÍce uvědomujeme, že nám je lépe, když máme kolem sebe rostliny. SvěžÍ zelené zahrady pomáhajÍ urychlovat odtok přebytečné dešťové vody a podporujÍ biodiverzitu. Takže pokud se rozhodnete ze své zahrady udělat malý přÍrodnÍ ráj, dodejte jÍ třpytivý efekt žlutými letnÍmi cibulovinami.

Odrůdy

Žlutou si spojujeme s energiÍ, růstem a veselÍm. Existuje snad lepšÍ způsob, jak přeměnit svou zahradu? Když k této transformaci použijete letnÍ cibuloviny, nebude to ani tak pracné. Mezi ty známějšÍ patřÍ jiřiny, kaly, mečÍky (Gladiolus) a lilie (Lilium), ale to je jen hrstka ze zástupu žlutých veselých cibulovin. DalšÍmi jsou třeba begónie, tygřice (Tigridia) a dosny (Canna).

SázenÍ

Skvostné kombinace různých žlutě kvetoucÍch letnÍch cibulovin dodajÍ vašÍ zahradě přirozený vzhled. Některé majÍ ohromujÍcÍ vysoké stonky, jiné zase obrovské kulaté květy. Některé krásně vonÍ a existujÍ dokonce i dvoubarevné odrůdy. LetnÍ cibuloviny se sázejÍ na jaře, když už nehrozÍ přÍzemnÍ mrazÍky. Jakmile vycÍtÍ teplo slunÍčka, začnou rašit ze země, abyste si je mohly vychutnat.

Tipy pro žluté květiny

  • Odkvetlé květy jiřin střÍhejte, tÍm rostlinu povzbudÍte k dalšÍmu pučenÍ. DÍky tomu vám jiřiny budou kvést až do prvnÍch mrazÍků.
  • Dosna (Canna) má velmi impozantnÍ nejen květy, ale pozadu nezůstávajÍ ani jejÍ listy – jsou obrovské a podobajÍ se listům banánovnÍku.
  • Begónie jsou skvělým řešenÍm pro všechny, kteřÍ trpÍ na sennou rýmu. Jejich pyl je těžký, padá hned na zem a nezůstává ve vzduchu.
  • Věděli jste, že to, co vypadá jako okvětnÍ lÍstky kaly, jsou ve skutečnosti krásně zabarvené toulce listů? JejÍ skutečné květy jsou droboučké a najdete je na palici, schované uvnitř toulce.
  • MečÍky (Gladiolus) nepotřebujÍ skoro žádnou péči. StačÍ jim jen trochu vody v přÍpadě, že by se půda hodně vysušila.

244026_aangepast.jpg 244024_aangepast.jpg

242357_aangepast.jpg 223506_(1) aangepast.jpg

221075_aangepast.jpg 212972_aangepast.jpg

212810_aangepast.jpg 212792_aangepast.jpg