Zovnice pro podzimní krásu

PřÍjemně hřejivá

Skvělé, že? Po báječném létě je tu zase podzim! PraskajÍcÍ dřevo v krbu, měkké načechrané polštáře, do kterých se můžete schoulit, a hřejivé teplo nás láká domů. A třešnička na dortu? Zovnice. Na zahradě se přÍroda chystá na nadcházejÍcÍ chlad, ale vnitřnÍ teploty jsou tak přÍjemné, že se tyto obrovské květinové cibulky nemohou dočkat, až vykvetou. Také tedy nečekejte: připravte svůj domov na nadcházejÍcÍ sezónu.

226494_aangepast.jpg 226498_aangepast.jpg

FascinujÍcÍ růst

Zovnice má skutečně obrovskou cibuli. Když ji umÍstÍte do vyhřátého domu, cibule si bude „myslet“, že už je tu jaro. Brzy začne proto vyrůstat a vytvořÍ nádherné květy. PozorovánÍ tohoto růstového procesu je vskutku fascinujÍcÍ. NejdřÍve z cibule vyrazÍ listy a stonky. Zanedlouho uvidÍte už prvnÍ poupata. A do několika týdnů bude rostlina obsypaná obrovskými květy. NejznámějšÍ barvou je červená, ale existujÍ i bÍlé, oranžové, růžové a krémové variety.

Najděte přesně to, co chcete

Jak ale můžete své zovnice ukázat v co nejlepšÍm světle? Je to těžké? Vůbec ne! Cibule obsahuje veškeré živiny, které rostlina potřebuje, takže nemusÍte přidávat kompost ani vodu. Skoro se zdá, že ať uděláte cokoli, výsledkem bude vždy nádherná podÍvaná plná krásných květů. Jednotlivé cibule zovnice můžete třeba vložit do samostatných skleněných váz – s kompostem nebo i bez něj. DalšÍ možnostÍ je sadba do mělkého truhlÍku. Ale je to vÍceméně celé jen na vás – zkrátka si vyberte, co se vám lÍbÍ nejvÍce.

226507_aangepast.jpg 226515_aangepast.jpg

ZajÍmavá fakta

  • Věděli jste, že botanický název zovnice je Hippeastrum?
  • Tyto velké kvetoucÍ cibuloviny pocházejÍ z JižnÍ Ameriky.
  • Na každém stonku vyrůstá 4 až 6 obrovských květů. ČÍm většÍ je cibule, tÍm vÍce květů bude mÍt.