Jiřiny s jednoduchým květem získaly titul letní cibuloviny roku

Šťastné

Jiřiny jsou neskutečně oblÍbené, a to do velké mÍry dÍky svým nádherným květům. Když se na ně podÍváte, určitě to nevydržÍte a usmějete se! Jiřin existuje velké množstvÍ odrůd a rozdělujÍ se do dvanácti skupin. Jednou z těchto skupin je jiřina s jednoduchým květem, která je letošnÍ letnÍ cibulovinou roku! JejÍ květy majÍ jednoduchou řadu okvětnÍch lÍstků s rovnými, vzpřÍmenými okvětnÍmi lÍstky uprostřed. VyrůstajÍ do výšky od 40 do 60 cm.

Biodiverzita

Jiřiny s jednoduchým květem přitahujÍ včely a motýly ve velkém. Je to proto, že jsou bohaté na pyl a nektar, což z nich dělá jeden z nejštědřejšÍch zdrojů potravy. A navÍc majÍ „otevřená srdÍčka“. To znamená, že střed květu je dobře viditelný a včely a motýli se snadno mohou dostat k nektaru a pylu. Protože vytvářejÍ spoustu květů a kvetou až do prvnÍch mrazů, jsou pro včely a motýly opravdovým magnetem!

Rozmanitost

DÍky dlouhému obdobÍ kvetenÍ, která trvá od června až do prvnÍch mrazů, nabÍzejÍ jiřiny okrasu po celé měsÍce. Jiřiny jsou k dispozici v široké škále barev. Některé jsou dokonce vÍcebarevné. OkvětnÍ lÍstky majÍ různé tvary. Některé okvětnÍ lÍstky jsou široké a dlouhé, zatÍmco jiné jsou kulaté a krátké. Některé jiřiny s jednoduchým květem majÍ okvětnÍ lÍstky dokonce zakroucené. Můžete si vybrat barvu, která bude s vašÍ zahradnÍ barevnou paletou ladit, nebo takovou, která s nÍ bude kontrastovat.

Co je dobré vědět

  • Věděli jste, že jiřiny s jednoduchým květem jsou obzvláště vhodné k pěstovánÍ v květináčÍch? DÍky tomu si tyto magnety na včely a motýly můžete užÍt, i když třeba nemáte zahradu.
  • A pokud odkvetlé květy odstranÍte, rostlina bude dál vytvářet nové květy. Jinými slovy: čÍm vÍce odkvetlých poupat odstranÍte, tÍm vÍce jich zÍskáte na oplátku.

212886_aangepast.jpg

242467_aangepast.jpg 243801_aangepast.png

212941_aangepast.jpg