Veselý podzim! Čas sázet květinové cibulky

Dárek pro vás

Dopřejte si potěšenÍ. Vydejte se ven a poddejte se na chvÍli matce přÍrodě. Zasaďte květinové cibulky v těchto dnech a zjara se budete moci kochat květinami zářivých barev a úchvatných tvarů, napřÍklad krokusy, tulipány, narcisy či hyacinty. Všechny tyto překrásné květiny budou na jaře pouze vaše, přitom si stačÍ jen užÍt nádherný podzim při jejich sázenÍ. Tak na co ještě čekáte? Zvolte své oblÍbené květinové cibulky a vyberte pro ně pěkné mÍsto, kde budou moci růst.

226415_aangepast.jpg 226427_(1) aangepast.jpg

SázenÍ ve třech krocÍch

Pokud si nejste jisti, jak se květinové cibulky sázejÍ, nezoufejte, je to velmi snadné a také zábavné. Chcete-li dosáhnout vynikajÍcÍch výsledků, stačÍ dodržet následujÍcÍ kroky:

1. krok

Vykopejte jednu jamku pro skupinu kvetoucÍch cibulovin nebo vytvořte samostatné jamky pro zasazenÍ několika jednotlivých cibulek. Velikost květinové cibulky určuje hloubku zasazenÍ. Velké cibulky (o průměru min. 5 cm) by se měly sázet 15 cm hluboko, malé cibulky (2,5–5 cm) pak 7 až 10 cm hluboko. Pokud je třeba lépe odvádět vodu, přidejte do hlÍny zahradnÍ zeminu.

226491_(3) aangepast.jpg

2. krok

Vložte cibulky jemně do hlÍny hrotem nahoru. Velké květinové cibulky je vhodné sázet 7 až 20 cm od sebe a malé cibulky 3 až 7 cm od sebe.

3. krok

Zakryjte cibulky hlÍnou vykopanou z jamky. Pokud je půda suchá, cibulky mÍrně zalijte.

Než přijdou mrazÍky

Kdy přesně byste měli kvetoucÍ cibuloviny sázet? Než si na tuto otázku odpovÍme, je potřeba si uvědomit, že cibulky potřebujÍ zimnÍ chlad, aby z nich vyrostly nádherné květiny. Proto by se tyto zahradnÍ skvosty měly vysazovat od zářÍ do konce prosince. Zároveň se musejÍ zasadit, než půda poprvé zamrzne. NejvhodnějšÍ je cibulky vysadit, když už se začÍná ochlazovat. Pokud je zasadÍte přÍliš brzy, mohly by při oteplenÍ začÍt růst hned.

226472_aangepast.jpg 226480_aangepast.jpg

ZajÍmavá fakta:

  • Věděli jste, že cibulky mohou zkrášlit vaši zahradu už v lednu? A to je pouze začátek několikaměsÍčnÍho potěšenÍ, které tyto nádherně zbarvené květiny skýtajÍ. Pokud obdobÍ květu pečlivě naplánujete, mohou květiny zdobit vaši zahradu až do července.
  • KvetoucÍ cibulovina letošnÍho roku je modřenec, který na jaře kvete jako jeden z prvnÍch.
  • Slyšeli jste někdy o sázenÍ ve stylu lasagnÍ? Jedná se o sázenÍ květinových cibulek v několika vrstvách nad sebou, jako když připravujete proslulé italské těstoviny.
  • Děti objevujÍ radosti přÍrody velmi rády. Nechte je, aby vám se sázenÍm pomohly, užijÍ si spoustu legrace. Co na tom, že se trochu umažou?

226465_aangepast.jpg 226492_aangepast.jpg